Hlavní obsah
Dějištěm triatlonu Valachy Man je vodní nádrž Na Stanoch v Novém Hrozenkově, známá také jako Balaton. Foto: Josef Vrážel

Průměrná mzda loni vzrostla o více než tisíc korun

Průměrná měsíční mzda v ČR vzrostla loni o 6,6 procenta na 18 035 korun. To je 1116 Kč více než v roce 2003. Nejvyšší platy mají lidé ve finančním sektoru, nejméně lidé pracující v oblasti stravování a ubytování.

Dějištěm triatlonu Valachy Man je vodní nádrž Na Stanoch v Novém Hrozenkově, známá také jako Balaton. Foto: Josef Vrážel
Průměrná mzda loni vzrostla o více než tisíc korun

Na konci třetího čtvrtletí byla průměrná mzda 17 738 korun, na konci roku se tak její růst zrychlil a přesáhl hranici 18 000 korun. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český staistický úřad (ČSÚ).

Upozornil na to, že po mnoha letech byl téměř shodný růst mezd v podnikatelské a nepodnikatelské sféře. V minulých letech brali zaměstnanci firem výrazně více než lidé pracující pro stát. Tyto rozdíly se stále stírají.

"Již tradičně nejvyšší průměrné mzdy byly v odvětví finanční zprostředkování (36 506 korun), zatímco nejnižší průměrné mzdy byly dosaženy v odvětví ubytování a stravování (13 874 korun) a zemědělství, myslivost a lesnictví (14 686 korun)," řekla analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Drtivá většina lidí má podprůměrnou mzdu

Zemědělci si nepatrně polepšili, kteří už nejsou oborem s nejnižšími platy. Poslední místo nyní patří lidem pracujícím v oblasti oděvnictví a zpracování kůži, tedy oborech, kterým se dlouhodobě nedaří. Lidé tu mají v průměru 10 580 korun.

Průměrná mzda není rozhodně mzdou nejčastější. Je vyhnána vysokými platy manažerů v některých oborech. Dvě třetiny lidí pobírají mzdu nižší než průměrnou.

"Ačkoliv u nás mzdy rostou umírněně, stále je jejich růst dlouhodobě rychlejší než v Evropské unii. EU tak pomalu doháníme. Ovšem opravdu jen pomalu. Průměr WEvropské unie naše mzdy nedoženou dříve než za 25 až 30 let," doplnila Šichtařová.

Anketa
Zvýšil se loni váš hrubý příjem?
Ano, o méně než 500 Kč
12 %
Ano, o méně než 1000 Kč
9.2 %
Ano, o méně než 3000 Kč
8.3 %
Ano, o více než 3000 Kč
10.7 %
Ne, beru stejně
39.4 %
Ne, beru méně
20.4 %
Celkem hlasovalo 1262 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků