Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Prodejní ceny bytů loni vzrostly, tradičně nejdražší je Praha

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech loni meziročně vzrostly v průměru o šest procent na 41 800 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (56 400 Kč), nejlevnější Ústecký kraj (10 000 Kč). Celkem se loni prodaly byty zhruba za 70 miliard korun, meziročně o 15 procent více. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Prodejní ceny bytů loni vzrostly, tradičně nejdražší je Praha

„Situaci v loňském roce ovlivnily rekordně nízké hypoteční úvěry i stabilní ekonomická situace včetně nízké nezaměstnanosti. Když se ekonomice daří, lidé mají chuť kupovat nové nemovitosti. Současně si pořizují i větší byty. Developeři ale nestíhají pokrýt poptávku, tím pádem ceny nových bytů rostou,” uvedl ředitel oddělení nemovitostí Deloitte Miroslav Linhart.

Deloitte prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Prodejní cena za metr čtvereční (průměr v tisících Kč)
Praha56 400
Brno41 200
Hradec Králové31 200
Karlovy Vary22 400
Ostrava17 300
Ústí nad Labem10 000
Zdroj: Deloitte

Společnost eviduje prodeje bytů v developerských projektech od roku 1994 i starší domy. V první skupině se téměř ze tří čtvrtin jedná o prvoprodeje, zbytek tvoří přeprodeje. Na tuto skupinu celkově připadalo v posledním čtvrtletí zhruba 30 procent všech prodejů s průměrnou cenou 55 800 Kč za metr čtvereční. Zhruba stejný podíl připadal také na starší cihlové domy s průměrnou cenou 42 100 korun. Nejlevnější byly panelové domy s cenou 30 700 korun a podílem cca 40 procent.

Na celkovém objemu prodejů se zhruba ze dvou třetin podílela Praha, kde se byty na konci roku prodávaly nejdráž (56 400 Kč za metr čtvereční). Následují Brno (41 200 Kč) a Hradec Králové (31 200 Kč). Naopak nejlevnější jsou Ústí nad Labem (10 000 Kč), Ostrava (17 300 Kč) a Karlovy Vary (22 400 Kč).

Nejdražší Praha 1

„Je logické, že v Praze je větší ekonomická síla obyvatelstva a vyšší průměrné mzdy. Proto i velká většina developerských projektů je zde. Pražský trh s byty je v porovnání s Brnem více než sedminásobný,” dodal jednatel portálu cenovamapa.org Milan Roček.

V porovnání s předchozím čtvrtletím (tzv. Deloitte real index) vzrostly ceny v ČR v průměru o 1,5 procenta. Nejvíce v Karlových Varech (8,9 pct), což byla podle studie pouze korekce poklesu z předchozích let. Naopak nejvíce klesly v Ústí nad Labem (o 9,1 pct) a Středočeském kraji (o 8,3 pct).

V Praze se index zvýšil o 4,3 procenta. Nejdráže se v posledním čtvrtletí loňského roku prodávaly byty v Praze 1 (98 800 Kč za metr čtvereční) před Prahou 2 (74 700 Kč). Naopak nejlevnější byla Praha 9 (48 200 Kč).

Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, které své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za města Benešov, Beroun, Kladno, Mladá Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků