Hlavní obsah
Pokles odbytu způsobilo zavedení nového emisního standardu. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Prodej aut v EU v září klesl o 23,5 procenta, stojí za tím nové emisní testy

Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii (EU) v září klesl o 23,5 procenta na 1,09 miliónu vozů. Pokles způsobilo zavedení nového emisního standardu. Za devět měsíců letošního roku se prodej aut zvýšil o 2,5 procenta na téměř 12 miliónů vozů. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Pokles odbytu způsobilo zavedení nového emisního standardu. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Prodej aut v EU v září klesl o 23,5 procenta, stojí za tím nové emisní testy

Největší automobilkou v EU byla v září skupina PSA s podílem na trhu 18,2 procenta. Její prodej se snížil o 7,7 procent na téměř 199 tisíc vozů.

PSA sesadila z pozice jedničky skupinu Volkswagen, jejíž prodej se propadl o 48 procent na méně než 172 tisíc vozů, zatímco podíl na trhu jí klesl na 15,8 procenta.

Prodej mladoboleslavské Škoda Auto se snížil o 28,1 procenta. Prudký pokles zaznamenaly v září také Renault a jeho partner Nissan, stejně jako Fiat Chrysler.

Nejsilnější byl pokles v Německu

Pokud jde o prodeje v jednotlivých státech EU, většina zemí v září zaznamenala dvouciferný procentní pokles. Prodej v Německu se snížil o 30,5 procenta, ve Francii o 12,5 procenta a v Itálii o více než 25 procent.

Ve Španělsku se odbyt propadl o 17 procent a v Británii o 20,5 procenta.

Zatímco mezi lednem a zářím se prodeje aut ve Španělsku, Francii a Německu zvýšily, v Itálii a Velké Británii naopak došlo k poklesu.

Volkswagen si stěžuje na nová pravidla

Podle nových pravidel by od prvního září mělo testování emisí více odpovídat provozu automobilu v reálných podmínkách. Automobilky však mají problémy získat novou certifikaci včas.

Volkswagen opakovaně upozorňoval, že přechod na nový systém negativně dopadne na jeho hospodářské výsledky. [celá zpráva]

Automobilky v důsledku nových pravidel musely zastavit dodávky některých modelů, které ještě nestačily nově certifikovat. Automobilky také v srpnu, před zavedením nové metodiky, nabízely výrazné slevy na auta, vedlo to k tomu, že v srpnu odbyt o více než 31 procent vzrostl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků