Hlavní obsah

Potíže pokračují, soud vyhlásil úpadek na Karlovarský porcelán

Karlovarský porcelán a sklářská společnost Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou jsou v úpadku, rozhodl o tom v úterý Městský soud v Praze. Firmy, která patří do skupiny výrobců skla a porcelánu kolem Porcely Plus a Bohemia Crystalex Trading (BCT), byly od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu.

Potíže pokračují, soud vyhlásil úpadek na Karlovarský porcelán

V úterý soud konstatoval úpadek a stanovil insolvenčního správce - pražskou společnost Pro - Konkurs. Věřitelé mají 40 dní na to, aby přihlásili své pohledávky.

Prohlášení úpadku je pro obě firmy dalším krokem v insolvenčním řízení, nyní by měl soud ve spolupráci s majiteli a věřiteli rozhodnout o tom, jakým způsobem ho řešit - zda reorganizací či v konkurzu. Vzhledem k tomu, že už v insolvenčních návrzích majitelé žádali prohlášení konkurzu, bude jeho vyhlášení zřejmě otázkou příštích dnů.

Karlovarský porcelán, a. s. je největším českým výrobcem užitkového porcelánu. Jeho historie spadá až do roku 1794, kdy byl založen jeho nejstarší závod v Klášterci. Ten nyní produkuje zhruba čtyři a půl tuny porcelánu ročně, tedy asi 12 miliónů kusů.

Mezi další závody patří Nová Role (zal. 1921), Chodov (zal. 1811), továrna v Lesově u Karlových Varů Concordia (zal. 1888) a manufaktura Thun Studio (zal. 1958)

Zaměstnanci dostali jen 70 procent platu

Karlovarský porcelán s 1540 zaměstnanci zatím stále vyrábí a mělo by to tak zůstat minimálně do 20. října. Do této doby se podařilo dohodnout prodloužení dalších dodávek elektřiny a plynu s distribučními společnostmi.

Firma má ale obstavené účty a zaměstnanci tak v úterý dostali jen 70 procent svých mezd. Jsou na tom ale podstatně lépe než 1230 pracovníků Skla Bohemia, kteří zůstali bez výplat. Jejich sklárna už také více než týden nevyrábí stejně jako sesterská společnost Sklárny Bohemia v Poděbradech. Ta ale zatím v úpadku není.

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků