Hlavní obsah

Pokuta pro Prahu za Trojský most platí, rozhodl soud

• Aktualizováno

Pokuta ve výši 11 milionů korun, kterou Praze uložil v roce 2017 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli chybám v tendru na dostavbu Trojského mostu, platí. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS).

Foto: Petr Hloušek, Právo

Trojský most

Článek

Praha podala kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Brně, který svým verdiktem pokutu potvrdil.

Podle úřadu Praha rozšířila původní zakázku o stavební práce spočívající ve stavbě nového Trojského mostu, a to bez použití jakéhokoli druhu zadávacího řízení, které stanoví zákon. Tím vyloučila soutěž mezi firmami.

Už rada hlavního města pod vedením Tomáše Hudečka (nyní nestraník, v klubu TOP 09) tvrdila, že firma Metrostav staví jiný most, než který byl vyprojektován. Nemůže jí proto proplatit faktury. A z toho důvodu také hlavní město vyvolalo arbitráž. Arbitrážní soud rozhodl, že Praha má Metrostavu požadovanou částku zaplatit.

Praha postavila „úplně jiný” Trojský most. Antimonopolní úřad potvrdil pokutu

Ekonomika

Tehdejší předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj v březnu 2017 k rozhodnutí uvedl, že byl postaven úplně jiný most, který neodpovídal původnímu návrhu vizuálně ani cenově. Původní cena měla být asi 500 milionů korun, nový stál téměř o miliardu víc.

„Původní návrh Trojského mostu se zavěšenou železobetonovou mostovkou a asymetricky umístěným, parabolicky rozkročeným pilířem v řece v hodnotě téměř 500 milionů korun byl změněn a realizován byl mimořádně konstrukčně složitý a světově unikátní nový Trojský most, jehož cena za realizaci byla navýšena téměř o jednu miliardu korun,” uvedl tehdy Rafaj.

Trojský most byl nakonec řešený jako plochý ocelový oblouk s předpjatým betonovým pásem mostovky a hustou sítí tyčových závěsů.

Tunel Blanka: Později a dráž

Tunel Blanka, jehož stavbu zadala garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS), měl být původně otevřen v roce 2011, první auta do něj vjela až v září 2015. Projekt se prodražil minimálně o šest miliard korun. Rozhodčí soud už řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav. Šlo o miliardové částky.

Mohou úředníci beztrestně chybovat? Tendry, za které padaly pokuty, zůstaly bez postihu

Domácí

Přes nemalou výši pokuty není pravděpodobné, že by byl někdo za nedodržení zákona jakkoliv potrestán. Stát úředníky za chyby, v jejichž důsledku ukládá ÚOHS milionové pokuty, vesměs nijak nepostihuje, jak ukázaly nedávné případy pokut pro ministerstva obrany a dopravy.

Reklama

Výběr článků

Načítám