Hlavní obsah
Růst maloobchodních tržeb Foto: Martin Havelka, Novinky

Pokles tržeb v obchodech se v červnu zastavil

Maloobchodní tržby v červnu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku stagnovaly. Při očištění o kalendářní vlivy se reálně snížily o dvě procenta. Vyplynulo to z dat, jež ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce rostly prodeje přes internet a zásilkové služby.

Růst maloobchodních tržeb Foto: Martin Havelka, Novinky
Pokles tržeb v obchodech se v červnu zastavil

„Maloobchodní tržby letos v červnu zůstaly na stejné úrovni jako v předchozím roce. Tržby za pohonné hmoty a za potraviny meziročně klesly, naopak tržby za prodej nepotravinářského zboží se zvýšily téměř o pět procent,” uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

„Vyšší tržby zaznamenaly prodejny s potřebami pro domácnost i prodejny s kulturními a sportovními potřebami, nejvyšší tempo si však dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu,“ dodala.

Tržby internetových prodejců a zásilkových služeb vzrostly meziročně o 27,8 procenta. Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím se zvýšily tržby za výrobky pro domácnost o 9,9 procenta.

Tržby v prodejnách s oděvy a obuví klesly o 16,4 procenta. Tržby za prodej potravin se snížily ve specializovaných prodejnách o 2,4 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 3,4 procenta.

„Červnové tržby z maloobchodu tak mírně zklamaly, a to vesměs napříč sortimentem zboží. Do jisté míry za to mohou původní optimističtější květnová čísla, která však byla mírně upřesněna a byla nakonec slabší, než se předpokládalo,” komentoval data hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

„Útraty domácností se sice postupně zotavují, nicméně mírně pomaleji, než trh předpokládal,” dodal ekonom.

Anketa
Začali jste po uvolnění koronavirových opatření více utrácet?
Ano
20.5 %
Ne
79.5 %
Celkem hlasovalo 200 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků