Hlavní obsah

Podnikatelé čekají s nákupem nových aut na změnu odpočtu DPH

Podnikatelé v České republice přestali kupovat nová auta. Čekají totiž na to, až Poslanecká sněmovna schválí novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která jim umožní odečíst si 19procentní daň u všech osobních aut. U dražších vozů tak budou moci ušetřit až stovky tisíc korun.

Podnikatelé čekají s nákupem nových aut na změnu odpočtu DPH

Až dosud si mohou podnikatelé odečíst DPH jen u užitkových vozů nebo u aut upravených tak, že zadní sedadla od zavazadlového prostoru odděluje mřížka. „V lednu propadly meziročně prodeje firemních osobních automobilů o 36 procent, v únoru bude propad ještě vyšší,“ řekl Právu tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

„Všichni plátci daně odkládají nákupy na později. Je to problém pro obě strany. Výrobcům se hromadí zásoby a podnikatelé jezdí v mnohdy nevyhovujících vozech,“ dodal. Sněmovna by se k daním měla sejít na mimořádné schůzi 3. března.

„Doufáme, že novela projde, byla by to podpora automobilového průmyslu i podnikatelů,“ řekl Právu mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. V ideálním případě by si podle něho podnikatelé mohli kupovat auta s možností odpočtu DPH již od dubna. Novelu musí před vstupem v platnost schválit Senát a podepsat prezident.

V dubnu podle Tunkla nákupy aut podnikateli určitě vzrostou, ale ještě několik měsíců bude trvat, než se v meziročním srovnání vyrovná propad ze začátku roku. „Možná v polovině letošního roku by mohlo dojít k částečnému srovnání,“ uvedl Tunkl.

Podnikatelé se podle něho zatím neobávají slabé koruny, která podle informací prodejců již brzy povede ke zvýšení cen aut. „Dopad slabšího kurzu koruny nebude takový, aby vyrovnal či dokonce převýšil možnost odpočtu DPH,“ prohlásil.

Zaplatí hned, faktura až po změně zákona

Podle informací Práva se ale stává běžnou praxí, že podnikatelé v obavě ze zdražení zaplatí prodejci aut současnou cenu a dohodnou se s ním na tom, že fakturu jim vystaví až poté, co novela zákona o DPH vstoupí v platnost. Teprve potom auto zaregistrují. Zajistí si tak současnou nižší cenu nového vozu a budou moci navíc odečíst DPH.

Z novely zákona by podle Tunkla mohla nejvíce profitovat mladoboleslavská Škoda Auto. Její vozy si totiž podnikatelé kupují nejčastěji. „Škoda Auto má dominantní postavení jak na trhu s firemními vozy, tak u vozů kategorie N1, tedy aut upravených na užitkové vozy,“ dodal Tunkl.

  Jak se prodávají nová auta
 Značka  leden 2009 leden 2008 rozdíl
 Škoda 2506 3380 -874
 Volkswagen 729 580 +149
 Ford
 671 658 +13
 Renault 477 577 -100
 Hyundai 476 514 -38
 Celkem 8842 10082 -1240
  Pramen: Svaz dovozců automobilů

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků