Hlavní obsah

Pět miliónů cigaret skončilo v palivu pro cementárny

Pět miliónů nelegálních cigaret zlikvidovala ve čtvrtek celní správa v areálu společnosti Celio v Litvínově na Mostecku. Skončily v drtičce, která z nich vyrobila palivo pro cementárny.

Pět miliónů cigaret skončilo v palivu pro cementárny

Cigarety zabavili celníci už před více než dvěma roky při dvou mezinárodních zátazích zaměřených proti pašerákům cigaret a tabáku. Daňový únik tehdy vyčíslili na 15 miliónů korun.

„Celou dobu byly zajištěné a čekalo se, až soud rozhodne o propadnutí zboží státu," řekla novinářům mluvčí generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Pětadvacet tisíc kartónů zabavených cigaret přivezly do areálu litvínovské skládky v  krabicích dvě dodávky. Celníci je pak sami vyložili a kartóny vysypali do drtící linky. Na ní byly cigaretové krabičky smíchány s jiným odpadem, aby nebylo možné tabák dál jakkoli použít.

Celníci je kartony cigaret sami vysypali do drtící linky.

Foto: Karel Otcovský, Právo

„V první části linky je primární drtič, kde se materiál předdrtí. Poté pokračuje po pásu, kde je několik separátorů. Na konci linky jsou dva drtiče, které vše rozemelou na frakci o velikosti asi 30 milimetrů," přiblížil technologii provozní náměstek společnosti Celio Zděnek Hubáček. Upřesnil, že výsledek procesu se odváží k energetickému využití do cementáren, kde slouží jako palivo.

Taková likvidace zabavených věcí není podle Hubáčka nijak výjimečná, celníci tady podobně ničí zabavené zboží zhruba jednou měsíčně.

„Nejde přitom jen o cigarety, likvidují se tady také nelegální textil, boty či kabelky, zabavené v tržnicích," dodal Hubáček.

V drtičkách se podle Kaňkové likvidují také nelegální CD a DVD nosiče. Ve spalovnách pak končí například panenky, které obsahují ftaláty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků