Hlavní obsah
Dokončování nových bytů v pražských Kyjích. Foto: Jindřich Ginter, Právo

Nové byty v Praze zdražily o 11 procent. Lidé kupují menší jednotky

Průměrná cena nového bytu v Praze za rok stoupla o 11 procent na 106 713 korun na metr čtvereční. Mezikvartálně ve třetím čtvrtletí ceny stouply o 4,5 procenta. Lidé kvůli zdražování víc kupují menší byty, ukázala analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Dokončování nových bytů v pražských Kyjích. Foto: Jindřich Ginter, Právo
Nové byty v Praze zdražily o 11 procent. Lidé kupují menší jednotky

Ve třetím čtvrtletí se v Praze prodalo 1450 nových bytů. Hned 40 procent z nich bylo dvoupokojových a 32 procent jednopokojových. Třípokojových se tentokrát prodalo 19,2 a čtyřpokojových 7,6 procenta. Pro srovnání: před rokem bylo ve stejném období dvoupokojových 41,3, jednopokojových 24,4, třípokojových 20 a čtyřpokojových ještě 12,1 procenta. Celkově si již v tomto roce našlo své zájemce 3950 nových bytů.

„Vloni se v Praze prodalo 5 tisíc nových bytů. V tomto roce by to mohlo být nakonec skoro 5500. Celkem výrazně narůstá zájem především o jednopokojové byty, jejichž podíl na celkových prodejích se v meziročním srovnání navýšil téměř o osm procent. Nemůžeme přitom ale očekávat, že by se v dalším období poptávka vyrovnala stavu z let 2014 až 2016, kdy se na trhu každoročně uplatnilo vždy okolo 6 až 7 tisíc jednotek. Situace zůstává pro developery stále složitá,“ řekl šéf společnosti Trigema Marcel Soural.

V dalším období developeři očekávají jen pozvolný růst cen, v některých lokalitách budou ceny držet svou úroveň.

„Prostor pro zlevňování však nevidím. Aby k němu došlo, musela by především zlevnit cena stavebních prací a materiálů a zároveň by muselo dojít k výraznějšímu růstu nabídky na trhu,“ tvrdí ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Počet nově nabízených bytů v metropoli se v posledním roce pohybuje mezi 5300 a 5400 jednotkami. Obdobný stav byl také ke konci třetího čtvrtletí, kdy bylo v nabídkách 5300 bytů. Nejvíce z nich bylo za poslední období v polovině roku 2015 a naopak nejméně v průběhu roku 2017. Na začátku roku bylo tehdy zájemcům k dispozici pouze zhruba 3450 jednotek.

Zároveň klesá i průměrná velikost nabízených bytů, která je dnes jen 65 m2. Ještě před několika lety to přitom bylo i o 10 m2 více. „Troufám si tvrdit, že kvůli vysokým cenám bytů a omezení dostupnosti hypoték bude tento trend nejspíš pokračovat i nadále,“ upozornil Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

Nabídka v regionech roste

Prodeje nových bytů se zvýšily také v ostatních oblastech Česka. V první polovině letošního roku se mimo metropoli prodalo každý kvartál okolo 900 jednotek, ve třetím čtvrtletí se ale jednalo již o 1200 bytů, jak dokládá šetření společnosti Trigema. Nejvíce z nich – více než čtvrtina – bylo v Jihomoravském kraji, kde to bylo 333 jednotek. S relativně velkým odstupem následoval Středočeský s 215, Olomoucký se 162 a Plzeňský kraj se 147 byty.

Průměrná cena prodaného bytu činila podle analýzy Trigemy v regionech 58 992 korun za m2. Meziročně tak tato cena vzrostla o 15,3 a mezikvartálně o 1,9 procenta. V nabídkách bylo dohromady 6660 jednotek. Počet nově nabízených jednotek tak letos vytrvale roste. Na konci předchozího kvartálu jich bylo 5500, a na konci prvního dokonce jen 4850.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků