Hlavní obsah
Vývoj cen bytů v Praze Foto: Martin Havelka, Novinky

Nové byty v Praze na konci roku zdražily o 11 procent

Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostla o 10,6 procenta na 106 100 korun za metr čtvereční. Tempo růstu je podobné jako před rokem, kdy byty meziročně zdražily o 12,4 procenta. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci roku meziročně vzrostl více než o třetinu na 6 114. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.

Vývoj cen bytů v Praze Foto: Martin Havelka, Novinky
Nové byty v Praze na konci roku zdražily o 11 procent

Data společnosti Deloitte se téměř shodují s údaji developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Podle nich dostupné byty v cenících developerů meziročně zdražily o 15,8 procenta na 106 027 korun za metr čtvereční. Prodejní ceny byly zhruba o 5 000 korun nižší. Důvodem je to, že nejdříve se prodávají nejlevnější byty, dražší zůstávají v nabídce delší dobu.

"Pražský developerský trh v průběhu posledních let začaly výrazně ovlivňovat projekty rekonstrukcí činžovních domů. Aktuálně tvoří 22 procent všech volných bytů na trhu. Parametry těchto bytů jsou zcela odlišné od typických novostaveb," uvedl analytik Deloitte Petr Hána.

Zatímco průměrná nabídková cena volného bytu v novostavbě byla na konci loňského roku 98 500 korun za metr čtvereční, u bytů v rekonstruovaném domě dosahovala 133 000 korun. Byty v rekonstrukcích jsou zároveň v průměru téměř o čtvrtinu menší. Nabízený byt v rekonstruovaném domě měl průměrnou velikost 56,7 metru čtverečního, v novostavbách byla průměrná velikost 70,5 metru čtverečního.

Nejdražší je dál Praha 1

Nové projekty přinesly v listopadu a prosinci na pražský trh do přímé nabídky developerů 702 bytů ve 23 projektech. Jejich počet meziročně vzrostl téměř o pětinu.

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 189 800 korun za metr čtvereční. Zde přitom nové byty meziročně zlevnily o 10 procent, ceny šly nepatrně dolů také na Praze 6. Nejlevnější je Praha 10 s průměrem 91 700 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 4, téměř o třetinu na 97 900 korun za metr čtvereční.

Více než třetina bytů v nabídce developerů patřila do kategorie 2 KK. Následovaly byty 1 KK (27 procent), 3 KK (25 procent) a 4 KK (11 procent).

V listopadu a prosinci developeři v Praze prodali 519 nových bytů, meziročně zhruba o dvě pětiny méně. Průměrný prodaný byt stál 5,97 milionu korun, jeho jednotková cena byla 95 000 korun za metr čtvereční. Jeho velikost činila 64 metrů čtverečních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků