Hlavní obsah
Kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu Foto: Thomas Peter , Reuters

Nesete břemeno dluhové krize, budou nižší daně, dozvěděli se Němci

Německá vláda se dohodla na daňových úlevách pro občany v hodnotě šest miliard eur (asi 150 miliard korun). Úlevy budou rozloženy do dvouletého období. Kancléřka Angela Merkelová řekla, že je to poděkování za břemeno, jež Němci nesou v době dluhové krize Evropy. Rozhodnutí koalice musí ještě schválit parlament. Informovala o tom agentura Reuters.

Kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu Foto: Thomas Peter , Reuters
Nesete břemeno dluhové krize, budou nižší daně, dozvěděli se Němci

Kancléřka sdělila, že se na tom dohodli pozdě v neděli její křesťanští demokraté (CDU) s koaličními partnery CSU a FDP. Proti tomuto plánu však hodlá vystoupit opozice. Sociální demokraté (SPD) a Zelení navrhovanou podobu úlev chtějí zablokovat v horní komoře parlamentu, kde vláda nedisponuje většinou. Obě strany v tomto kroku spatřují značnou zátěž pro státní rozpoče, což by pocítily ještě i příští generace Němců.

S první daňovou úlevou se počítá na leden 2013. Má být v hodnotě dvou miliard eur a má ulehčit hlavně Němcům s nízkými a středními příjmy. Další termín připadne na leden následujícího roku a v něm půjde o čtyři miliardy eur. Rozhodnutí vlády musí ještě schválit parlament.

Úleva jako poděkování

Kancléřka řekla, že se její vláda bude nadále snažit snižovat státní deficit, ale že se zároveň cítí nucena nějak se občanům revanšovat. „Chceme lidem poděkovat za to, že za mezinárodní finanční krize nesou takovou zátěž,“ řekla.

První daňová úleva připadne na rok, kdy se v Německu budou konat parlamentní volby.

Letos Německo očekává, že na daních vybere o 16,2 miliardy eur víc, než vláda původně plánovala. Letošní daňový příjem by tak měl činit 571,2 miliardy eur (asi 14,3 biliónu korun). Pro příští rok ministerstvo financí zvýšilo odhad výběru daní o 7,4 miliardy eur.

Anketa
Měly by být kvůli krizi daňové úlevy i v ČR, tak jak to mají naplánováno v Německu?
Ano
52 %
Ne
48 %
Celkem hlasovalo 24716 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků