Hlavní obsah
Rohlíky Foto: Milan Malíček, Právo

Neříkejte, za kolik chcete prodávat rohlíky, varoval pekaře antimonopolní úřad

Stížnosti svazu pekařů na příliš levné rohlíky v Lidlu vzbudily pozornost antimonopolního úřadu (ÚOHS). V pondělí úřad varoval, že pokud by se pekaři snažili ovlivnit ostatní, aby neprodávali příliš lacino, nebo tlačili na prodejní cenu obchodního řetězce, mohlo by se jednat o porušení zákona. Pekařům by tak hrozila pokuta, uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Rohlíky Foto: Milan Malíček, Právo
Neříkejte, za kolik chcete prodávat rohlíky, varoval pekaře antimonopolní úřad

Ředitel Svazu pekařů a cukrářů ČR Jaromír Dřízal v minulém týdnu upozornil na akci obchodního řetězce Lidl, který prodává rohlíky za 1,50 Kč.

„Šéf svazu vyjadřuje podivení nad takto nízkou cenou a spekuluje o tom, že některé pekárny dodávají řetězci svoje produkty za podnákladové ceny. Konstatoval také, že bude vyvíjet nátlak na obchodníky, aby pekárenské produkty neprodávali za nízké ceny,” řekl mluvčí ÚOHS.

Rozhovor na uvedené téma minulý týden zveřejnil server Seznam Zprávy.

Antimonopolní úřad si je sice vědom „poměrně obtížné situace”, v níž se pekárenský sektor nachází. Považuje ale za nutné upozornit na soutěžní pravidla, která požadují, aby každý soutěžitel stanovoval svou tržní strategii nezávisle na ostatních.

„Jestliže by se pekaři snažili společným postupem ovlivnit některého ze svých kolegů, aby neprodával příliš lacino, nebo obdobně tlačili na prodejní cenu obchodního řetězce, mohlo by se jednat o porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže. Za porušení soutěžních pravidel přitom hrozí pokuty až do výše 10 procent z obratu soutěžitele,” dodal Švanda.

Na dotaz Novinek uvedl, že ÚOHS problematiku možných podnákladových cen neřeší, ta přísluší ministerstvu financí, které je tzv. cenový orgán.

„Svaz pekařů není cenový orgán, tudíž by neměl nijak ovlivňovat ceny ať už svých členů, nebo obchodníků. Úřad pouze upozorňuje na možné konsekvence z hlediska hospodářské soutěže, pokud by mělo ke snaze o ovlivňování cen ze strany svazu dojít,” uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků