Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: David Taneček, ČTK

Němečtí řidiči berou ztečí české benzínky

Výše ceny benzínu a nafty v Německu trhá dosavadní rekordy. Motoristé ve snaze ušetřit berou ztečí čerpací stanice v českém pohraničí, kde jsou schopni ušetřit na litru benzínu více než 40 centů (10,1 Kč), píše server nejčtenějšího německého deníku Bild. Jezdit do Česka natankovat se vyplatí i přesto, že ceny pohonných hmot rostou závratným tempem i v tuzemsku.

Ilustrační foto Foto: David Taneček, ČTK
Němečtí řidiči berou ztečí české benzínky

Cena nafty v Německu stoupla na rekordní maximum. Celostátní denní průměr v neděli činil 1,555 eura za litr, oznámila v pondělí hlavní organizace německých motoristů ADAC. Nynější suma překonala staré maximum 1,554 eura ze srpna 2012.

Zatímco v Drážďanech (Sasko) stál litr benzínu Natural 95 v neděli ráno 1,779 eura (45,4 Kč), ve městě Chlumec, asi 50 kilometrů vzdáleném od saské metropole, stojí litr tohoto benzínu v přepočtu 1,34 eura. Rozdíl činí 43,9 centu za litr a to je výrazná úspora ve výši 20 (508 korun) až 30 eur (762 korun) na nádrž, píše Bild. Mnoho Němců proto využilo víkend k výletu do levného ráje, píšou reportéři Bildu.

Na všech čerpacích stanicích v pohraničí tak stály dlouhé fronty německých řidičů se značkami Drážďan nebo Saského Švýcarska. A plnou nádrží to nekončilo, plnily se i kufry natankovanými kanystry.

„S cenami pohonných hmot je to v tuto chvíli v Německu jedna velká katastrofa. Do nádrže se mi vešlo 55 litrů. Ušetřím kolem 20 eur (508 korun),“ řekl padesátník Michael Bradnick, jeden z řidičů, který si přijel do ČR natankovat.

Pro Němce je tak cesta pro benzín či naftu stále výhodná, i když ceny rostou rychle i v ČR. Litr Naturalu v průměru stojí v tuzemsku 35,47 koruny, litr nafty 34,07 koruny.

U čerpací stanice Ono v Chlumci se vytvořila fronta, která zasahovala až do silnice, a než se řidič s autem dostal ke stojanu, čekal 40 minut. Mnozí ale využili výletu za levným benzínem i k nákupu levných cigaret, kde karton v průměru stojí kolem 40 eur (zhruba tisícovka korun) a příjemnému obědu za zhruba 7,50 eura (190 korun) a pivu za 1,80 eura (47 korun), píše Bild.

„V posledních dvou týdnech máme stále více německých hostů. Ten nárůst je zhruba 30 procent,“ uvedla servírka Tereza Palečná z restaurace Orion v Petrovicích a dodala: „Němečtí hosté jsou mnohem příjemnější než Češi.“

Anketa
Hledáte ve svém okolí pumpu s nižšími cenami?
Ano, dělal/a jsem to vždy
53.5 %
Ano, dělám to, když jsou ceny vyšší
12.7 %
Ne
33.8 %
Celkem hlasovalo 18228 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků