Hlavní obsah
Prázdný sál před jednáním akcionářů E.ON 8. června 2016 Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Německý E.ON prodělal rekordních 432 miliard

Německá energetická společnost E.ON prohloubila za loňský rok ztrátu na rekordních 16 miliard eur (432,3 miliardy korun), v předchozím roce prodělala sedm miliard eur (189 miliard korun). Rekordní ztrátu přitom společnost zaznamenala již třetím rokem za sebou.

Prázdný sál před jednáním akcionářů E.ON 8. června 2016 Foto: Wolfgang Rattay, Reuters
Německý E.ON prodělal rekordních 432 miliard

Důvodem loňské ztráty byly odpisy v bývalé divizi konvenčních elektráren Uniper. Firma současně ve středečním sdělení uvedla, že prodá majetek a sníží počet zaměstnanců, aby snížila dluh.

Tržby klesly o 11 procent na 38,17 miliardy eur (1,03 biliónu korun). E.ON sníží za loňský rok dividendu o více než polovinu na 21 eurocentů, o rok dříve vyplatil 50 eurocentů na akcii.

Firma uvedla, že ve střednědobém výhledu plánuje snížit dluh na zhruba 20 miliard eur z 26,3 miliardy eur na konci loňského roku. Mimo jiné plánuje prodat další podíl v Uniperu a přesunout svůj podíl v plynovodu Nord Stream 1 na penzijní fond.

Dopad německé politiky

E.ON loni vyčlenil divizi Uniper do samostatné firmy. Uniper vlastní elektrárny na uhlí a plyn a divizi obchodování s energiemi. E.ON si ponechal podnikání v oblasti takzvané zelené energie a distribuční sítě a služby. S akciemi Uniperu se v září začalo obchodovat na burze.

Konvenční elektrárny E.ON se dostaly do ztrát kvůli poklesu velkoobchodních cen elektřiny, ke kterému přispěla masivní podpora výroby energie z obnovitelných zdrojů. Firmu zasáhlo i rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energetiku.

V rámci plánu snížit do roku 2018 náklady o 400 miliónů eur firma také propustí 1300 zaměstnanců, což jsou zhruba tři procenta celkové pracovní síly. E.ON chce rovněž snížit investice o pětinu.

E.ON působí od roku 1998 také na českém trhu. Dodává elektřinu pro zhruba 1,2 miliónu zákazníků, zemním plynem zásobuje více než 220 tisíc odběratelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků