Hlavní obsah

Německý E.ON prodělal rekordních 432 miliard

15. 3. 2017, 9:13

Německá energetická společnost E.ON prohloubila za loňský rok ztrátu na rekordních 16 miliard eur (432,3 miliardy korun), v předchozím roce prodělala sedm miliard eur (189 miliard korun). Rekordní ztrátu přitom společnost zaznamenala již třetím rokem za sebou.

Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Prázdný sál před jednáním akcionářů E.ON 8. června 2016

Článek

Důvodem loňské ztráty byly odpisy v bývalé divizi konvenčních elektráren Uniper. Firma současně ve středečním sdělení uvedla, že prodá majetek a sníží počet zaměstnanců, aby snížila dluh.

Tržby klesly o 11 procent na 38,17 miliardy eur (1,03 biliónu korun). E.ON sníží za loňský rok dividendu o více než polovinu na 21 eurocentů, o rok dříve vyplatil 50 eurocentů na akcii.

Firma uvedla, že ve střednědobém výhledu plánuje snížit dluh na zhruba 20 miliard eur z 26,3 miliardy eur na konci loňského roku. Mimo jiné plánuje prodat další podíl v Uniperu a přesunout svůj podíl v plynovodu Nord Stream 1 na penzijní fond.

Dopad německé politiky

E.ON loni vyčlenil divizi Uniper do samostatné firmy. Uniper vlastní elektrárny na uhlí a plyn a divizi obchodování s energiemi. E.ON si ponechal podnikání v oblasti takzvané zelené energie a distribuční sítě a služby. S akciemi Uniperu se v září začalo obchodovat na burze.

Konvenční elektrárny E.ON se dostaly do ztrát kvůli poklesu velkoobchodních cen elektřiny, ke kterému přispěla masivní podpora výroby energie z obnovitelných zdrojů. Firmu zasáhlo i rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energetiku.

V rámci plánu snížit do roku 2018 náklady o 400 miliónů eur firma také propustí 1300 zaměstnanců, což jsou zhruba tři procenta celkové pracovní síly. E.ON chce rovněž snížit investice o pětinu.

E.ON působí od roku 1998 také na českém trhu. Dodává elektřinu pro zhruba 1,2 miliónu zákazníků, zemním plynem zásobuje více než 220 tisíc odběratelů.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků