Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Německo loni výrazně snížilo emise oxidu uhličitého, pomáhají obnovitelné zdroje

Emise oxidu uhličitého (CO2) v Německu v loňském roce klesly výrazněji, než se očekávalo, uvedlo v úterý sdružení Agora Energiewende, které se zabývá změnami v energetice. Meziroční pokles činí 6,5 procenta. Oproti roku 1990 se emise snížily už o 35 procent.

Ilustrační foto Foto: Pascal Rossignol, Reuters
Německo loni výrazně snížilo emise oxidu uhličitého, pomáhají obnovitelné zdroje

Země se tak výrazně přiblížila cíli německé vlády pro rok 2020 - snížit emise o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.

Meziročně Německo snížilo objem CO2 vypuštěného do ovzduší o více než 50 milionů tun. Výrazně tomu pomohlo zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrického proudu, připomněl server týdeníku Der Spiegel.

Za snížení množství emisí je podle Agora Energiewende zodpovědný prakticky výhradně energetický sektor. Naproti tomu v dopravě a bydlení se emise zvýšily.

Vodní, solární a větrné elektrárny v loňském roce vyrobily 42,6 procenta energie, což je o pět procentních bodů více než v roce 2018. Cílem německé vlády je, aby šlo do roku 2060 o 60 procent.

Dobrému výsledku pomohl i zemní plyn. Ten sice nepatří mezi obnovitelné zdroje, jde o fosilní palivo, jeho spalování je však ke klimatu šetrnější než spalování uhlí. Množství energie získávané z černého uhlí kleslo o 31 procent a z hnědého uhlí o 22 procent.

Podle Agora Energiewende byla pro úspěšný rok klíčová rychlá výstavba solárních panelů a také dobré větrné podmínky. V oblasti výstavby nových větrných elektráren však bude muset země s ohledem na své plány přidat.

„Výstavba v oblasti větrné energie se totiž v posledních dvou letech propadla o 80 procent a míří k ochromení,“ nechal se slyšet šéf Agora Energiewende Patrick Graichen.

Německo chce do roku 2022 zavřít všechny jaderné elektrárny a do roku 2038 by chtělo přestat využívat i energii z uhlí. Podle Graichena je úkolem vlády zajistit, aby výstavba větrných turbín pokračovala v dostatečné rychlosti a kvantitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků