Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Němci budou muset chodit do důchodu v sedmdesáti, tvrdí ekonomové

Mladí Němci by se měli připravit na to, že půjdou do důchodu nejdříve v 70 letech, jinak nebude důchodový systém udržitelný, jsou přesvědčeni odborníci ekonomického institutu DIW.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Němci budou muset chodit do důchodu v sedmdesáti, tvrdí ekonomové

"Politika by měla být konečně upřímná a lidem říct: Doba, po kterou lidi pracují, se bude muset dále prodlužovat," řekl listu Rheinische Post šéf DIW Marcel Fratzscher. "Za každý rok, o který se zvyšuje očekávané dožití, budou lidé muset pracovat o osm měsíců déle, aby se dal důchodový systém vůbec financovat. Někdy budeme muset mluvit i o důchodu v 70 letech," míní.

Stejné přesvědčení sdílejí i někteří další němečtí ekonomové. Zvyšování věku odchodu do důchodu prosazuje také část německých křesťanských demokratů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) na konci loňského roku hovořil stejně jako institut DIW o tom, že by se věk odchodu do důchodu měl navázat na stoupající věk očekávaného dožití.

Zvýšení věku odchodu do důchodu na více než 70 let bude ve vyspělých zemích potřeba i podle nedávné studie Světového ekonomického fóra. Čas na to dává zhruba do roku 2050. [celá zpráva]

V Česku je strop 65. Zatím

Němci nyní odcházejí do řádného důchodu ve věku 65 let a šesti měsíců, do začátku roku 2031 tento věk postupně stoupne na 67 let.

Očekávaný věk dožití u mužů narozených v Německu v roce 2015 byl 78,4 roku, u žen 83,4 roku. Do roku 2060 má podle odhadů očekávaný věk dožití u mužů stoupnout o více než šest let, u žen o více než pět.

V Česku je nyní věková hranice pro odchod do důchodu zastropovaná na 65 letech. Do budoucna je ale možné ji přehodnotit.

Šéf poradců vlády, expremiér Vladimír Špidla, v červenci představil studii, podle které Česko velkou důchodovou reformu nepotřebuje. Někteří ekonomové studii kritizovali s tím, že jde o obhajobu nečinnosti Sobotkovy vlády v této věci. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků