Hlavní obsah
Důchodu se jen tak nedočkáme. Foto: Profimedia.cz

Lidé by měli pracovat do sedmdesáti, tvrdí ekonomové

Věk odchodu do důchodu by se měl v bohatých zemích do roku 2050 zvýšit na nejméně 70 let. Uvedlo to ve své aktuální studii Světové ekonomické fórum (WEF). Důvodem je stárnutí populace a delší doba dožití.

Důchodu se jen tak nedočkáme. Foto: Profimedia.cz
Lidé by měli pracovat do sedmdesáti, tvrdí ekonomové

Podle studie nazvané „Budeme žít do sta let. Jak si to můžeme dovolit?” by měli lidé odcházet na penzi v 70 letech či později v zemích jako jsou Velká Británie, USA, Japonsko a Kanada.

Změna je nutná kvůli tomu, že se počet lidí starších 65 let do roku 2050 více než ztrojnásobí na 2,1 miliardy a průměrná délka dožití zamíří ke stovce. Na jednoho důchodce tak bude vydělávat méně lidí v produktivním věku.

V ČR do 65, ale vše se může měnit

Podle ekonoma WEF Michaela Drexlera je stárnutí populace finančním fenoménem srovnatelným s klimatickými změnami.

„Musíme to už nyní řešit nebo přijmout fakt, že tento vývoj dopadne na příští generace a bude znamenat neúnosnou zátěž pro naše děti a vnuky,“ řekl.

Poslanci v Česku v dubnu schválili vládní novelu o ohraničení důchodového věku na 65 let. Opatření se má týkat lidí, kteří se narodili po roce 1971, a má začít platit v roce 2030.

Anketa
Do kolika let by měli lidé v průměru pracovat?
60
85.7 %
65
9 %
70
1.6 %
75
0.2 %
80
3.5 %
Celkem hlasovalo 19409 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků