Hlavní obsah
Boeing 777-300ER společnosti Emirates Foto: Profimedia.cz

Na Blízkém východě se uplatní desítky tisíc nových pilotů, odhaduje Boeing

Na Blízkém východě bude třeba najmout a vycvičit desítky tisíc nových pilotů, aby bylo možné udržet ve vzduchu stále se rozšiřující letecký park zemí Perského zálivu. Uvedla to americká firma Boeing, která v neděli při zahájení aerosalonu v Dubaji oznámila vůbec největší zakázku ve své historii. Uvedla to agentura Reuters.

Boeing 777-300ER společnosti Emirates Foto: Profimedia.cz
Na Blízkém východě se uplatní desítky tisíc nových pilotů, odhaduje Boeing

V zemích Blízkého východu je podle Boeingu pro budoucích 20 let zájem o 2520 letadel v hodnotě 450 miliard dolarů (asi 8,5 biliónu korun). Největší počet chtějí koupit tři největší letecké společnosti – Emirates, Qatar Airways a Etihad z Abú Zabí.

V rámci zakázky oznámené v neděli Emirates objednala 50 širokotrupých letounů Boeing 777 v katalogové ceně 18 miliard dolarů (asi 335 miliard korun).

K využívání nových letadel bude zapotřebí 36 000 nových pilotů a 53 000 zaměstnanců údržby, odhadl náměstek obchodního ředitele firmy Boeing Randy Tinseth.

Airbus nechce zůstat pozadu

Další objednávky mají s místními aerolinkami rozjednané i další firmy. S evropským Airbusem například vyjednává druhá největší blízkovýchodní letecká společnost Qatar Airways, která za poslední sezónu přepravila 16 miliónů cestujících.

Na aerosalonu v Bourget se v červnu hovořilo o objednávce 50 letadel A-320 a pěti A-380, ale smlouva uzavřena nebyla. Teď se prý ale připravuje nová objednávka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků