Hlavní obsah
Prodavačce Jitce Vejrostové (vlevo) se prodejna v Senticích nejčastěji zaplní těsně před zavíračkou. Foto: Michal Šťastný

Kraj zachraňuje vesnické prodejny

Jihomoravský kraj pomáhá dotacemi zachránit vesnické prodejny, které v posledních letech mizí ze života malých obcí. I přes rostoucí počet hypermarketů a velkých obchodních řetězců jsou obchody s potravinami pro lidi na vesnicích nepostradatelné.

Prodavačce Jitce Vejrostové (vlevo) se prodejna v Senticích nejčastěji zaplní těsně před zavíračkou. Foto: Michal Šťastný
Kraj zachraňuje vesnické prodejny

Například v Senticích na Brněnsku, kde žije něco přes 630 obyvatel, se nad místním krámkem stahovala mračna. Prodejnu však i díky dotačnímu programu kraje před dvěma lety zachránila obec.

„V posledních letech se tu vystřídalo několik soukromých provozovatelů, kterým se provoz ekonomicky nevyplatil. Rozhodli jsme se proto, že obchod převezme obec. Ukázalo se to jako dobré řešení, protože prodejna funguje velmi dobře. Nakupovat sem chodí místní a zboží z obchodu zásobuje také místní jídelnu mateřské a základní školy,“ pochvaluje si starostka Alena Kovářová (nez.) obce, která s žádostí o krajskou dotaci uspěla už dvakrát. Provoz obchodu vyjde obec ročně podle starostky na několik stovek tisíc korun.

Osobní přístup k zákazníkům

Velkou výhodou malých prodejen proti velkým nákupním střediskům je osobní přístup k zákazníkům. V sentickém koloniálu žádné neochotné pracovníky s kyselými obličeji nepotkáte.

„Všechny zákazníky znám osobně. Jsou to většinou místní lidé, kteří k nám chodí nakupovat pravidelně. Nejčastěji si přijdou pro čerstvé pečivo, uzeniny nebo saláty. Sortiment se snažíme vždy doplňovat podle potřeb zákazníků. Téměř na denním pořádku je, že někomu špatně odtéká odpad, takže je velká poptávka po čisticích prostředcích,“ říká prodavačka Jitka Vejrostová, která denně spočítá zhruba 60 účtenek.

Podle oblíbené místní prodejkyně zákazníci průměrně utratí za nákup zhruba dvě stě korun. Platí se hotově i platební kartou. „Záleží vždy na zákaznicích, kolik toho zrovna potřebují. Máme tu paní, která zásadně odmítá nakupovat v supermarketech a za nákup klidně utratí tisíc korun,“ popisuje Vejrostová.

Vyčlenili 2,5 milionu korun

Dotační program na podporu venkovských prodejen vypisuje kraj letos potřetí. Loni vyčlenil na záměr 2,5 milionu korun, vzhledem k velkému počtu žadatelů však nakonec podporu zvýšil na 2,8 milionu korun. Finanční příspěvek obdrželo minulý rok 70 žadatelů, každá obec mohla získat až 70 tisíc. S ohledem na velký zájem proto krajští radní vyčlenili pro letošní rok vyšší částku.

„Letos by připravená částka tři miliony korun měla být dostatečná. Kdyby náhodou nestačila, myslím, že budeme schopni ji navýšit,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Hýbler (ANO). Podmínkou zapojení se do programu je, aby obec měla pouze jednu prodejnu potravin a žilo v ní maximálně 750 obyvatel. O peníze si letos můžou obecní úřady zažádat od 14. do 28. února.

Anketa
Kde pravidelně nakupujete potraviny?
V supermarketech a hypermarketech.
61.4 %
U menších místních prodejců.
35 %
Na internetu.
3.6 %
Celkem hlasovalo 2115 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků