Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Jedenáct zemí dostalo souhlas k zavedení daně z finančních transakcí, Česko je proti

Dosud 11 zemí dostalo zelenou v souvislosti se zavedením daně z finančních transakcí. Česká republika se na rozdíl například od Slovenska připojit prozatím nehodlá. Evropská komise v materiálu určeném původně pro celou EU navrhla, aby daň u obchodů s dluhopisy a akciemi měla sazbu 0,1 procenta a u derivátů 0,01 procenta. Přinést to mělo desítky miliard eur.

Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Jedenáct zemí dostalo souhlas k zavedení daně z finančních transakcí, Česko je proti

Kvůli odporu Británie, Česka i dalších zemí, které se obávaly možného odlivu finančních operací z EU či přenesení nákladů na daň na spotřebitele, plán zavést daň v celé EU neuspěl.

Část států se pak rozhodla vydat cestou takzvané posílené spolupráce. To je nástroj umožňující skupině nejméně devíti zemí EU postupovat společně v oblastech, kde to není možné v celé „sedmadvacítce“. Použit byl třeba u evropského patentu. Možnost zahájit práci na principu posílené spolupráce musí schválit kvalifikovanou většinou EU, což se v úterý stalo.

Podle ministra je to brzda ekonomiky

„Jsou země, které ji nezavedou nikdy. Česká republika jasně řekla, že FTT (daň z finančních transakcí) chápe jako protirůstový impulz, jako nástroj, který by brzdil ekonomiku, který by přenesl tuto daň na cenu produktů, na konečné spotřebitele, na ty, kteří chtějí investovat,“ vysvětlil postoj český ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který se zdržel hlasování.

Zatímní jedenáctka zemí čítá Německo, Francii, Estonsko, Belgii, Řecko, Portugalsko, Slovensko, Španělsko, Slovinsko, Rakousko a Itálie. Další země se mohou připojit k iniciativě později.

Nyní bude na Evropské komisi, aby vypracovala návrh, jak by daň mohla pro země účastnící se posílené spolupráce konkrétně vypadat. Pak se o tom opět budou bavit ministři financí i Evropský parlament.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků