Hlavní obsah
Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Roman Vondrouš, ČTK

ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 procenta

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta. Pro příští rok odhad ponechala na 3,4 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to dnes uvedl guvernér Jiří Rusnok. V předchozí květnové prognóze centrální banka počítala letos s růstem ekonomiky o 3,9 procenta. Pro rok 2020 ČNB očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Roman Vondrouš, ČTK
ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 procenta

Centrální bankéři ve čtvrtek na svém zasedání také rozhodli o zvýšení úrokových sazeb. [celá zpráva]

V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 procenta. V květnové prognóze počítala s 1,8 procenta. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 pak odhad banka zvýšila na dvě procenta z předchozích 1,9 procenta.

Nejistotou může být podle Rusnoka rychlost odeznívání negativních nálad působících na kurz koruny a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodu.

Krátkodobým rizikem působícím proti růstu cen může být podle centrální banky výhled inflace na nejbližší měsíce u potravin a pohonných hmot.

Odhad růstu zhoršilo i ministerstvo financí

Prognózu v úterý zhoršilo i ministerstvo financí. „Hlavním negativním rizikem je vyhrocování vzájemných obchodních vztahů mezi USA na straně jedné a Čínou a EU na straně druhé,” uvedl resort.

Prognóza ministerstva financí
 aktuální prognóza
minulá prognóza
 2018
2019
2018
2019
Růst HDP3,2
3,1
3,6
3,3
Inflace
2,2
2,3
2,1
1,9
Nezaměstnanost
2,3
2,32,4
2,3
Zdroj: MF

„Ačkoliv Česká republika obchoduje převážně s ostatními státy EU, vzhledem ke značnému zapojení české ekonomiky do mezinárodních řetězců může být dopad zvyšování dovozních cel významný,” dodalo ministerstvo. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků