Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

ČNB slovně zasáhne proti silné koruně, odhadují analytici

Bankovní rada ČNB nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny, očekávají oslovení ekonomičtí analytici. Zároveň čekají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v posledních dnech uvedené hranici přiblížila.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
ČNB slovně zasáhne proti silné koruně, odhadují analytici

V pondělí se kurz koruny pohybuje kolem 27,40 Kč za euro, minulý týden posilovala až k 27,20. Vůči americké měně koruna v pondělí posílila na 25,23 Kč za dolar, minulý týden stál dolar až 26 korun.

Ekonomové očekávají, že v případě ohrožení hranice 27 Kč/EUR přistoupí banka k intervenci na devizovém trhu. O samotné intervenci přitom nemusí již bankovní rada rozhodovat. "Naši obchodníci mají k takovému kroku instrukce," uvedl dříve guvernér ČNB Miroslav Singer. ČNB deklarovala, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí roku 2016.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Následující zasedání ČNB bude zajímavé hlavně vzhledem ke koruně a jejím tendencím posilovat," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Podle něj ČNB bude hlavně slovně intervenovat a zdůrazňovat, že nehodlá opustit tento svůj závazek. "Tím by měla vyslat jasný signál, že s prolomením hranice za žádných okolností nepočítá. Zasedání ČNB tak bude hlavně o slovní intervenci a ujištění, že intervence rozhodně nekončí," dodal.

Vzhledem k nedávnému posílení koruny vůči euru dojde pravděpodobně ze strany centrální banky i podle analytika GE Money Bank Petra Gapka k potvrzení intervenčního závazku. "Hranice intervencí, tedy kurz 27 korun za euro, by se ale měnit neměla," uvedl. "Posun hladiny závazku na slabší úrovně, než je 27 korun za euro, je v tuto chvíli nepravděpodobný," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Spekulanti budou hranici testovat

Analytici minulý týden uvedli, že se spekulanti budou snažit v souvislosti s posilováním koruny testovat hranici 27 korun za euro v nejbližších týdnech nebo v době nízké aktivity na trhu, tedy v letních měsících. ČNB ale nebude mít podle nich problém zabránit posílení koruny pod tuto hranici.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Na trhu centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků