Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: www.sxc.hu

Česko poroste o 2,5 procenta, předpovídá MMF

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu poroste o 2,5 procenta a stejné tempo by mělo HDP dosáhnout i v příštím roce. Uvádí to prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF), kterou v pondělí fond zveřejnil po uzavření konzultací s Českou republikou. Loni ekonomika klesla o 1,1 procenta.

Ilustrační foto Foto: www.sxc.hu
Česko poroste o 2,5 procenta, předpovídá MMF

"Zlepšení ekonomiky je taženo exportem, ale je i stále více podporováno domácí poptávkou," uvedl vedoucí delegace MMF Costas Christou.

Pro srovnání, ČNB předpovídá pro letošní rok růst 2,6 procenta a pro rok 2015 dokonce 3,3 procenta. Odhad ministerstva financí je naopak skromnější, v dubnové prognóze očekával pro letošek 1,7 procenta.

Intervenční politika centrální banky sice vedla ke zmírnění deflačních tlaků, inflace ale podle delegace zůstává na velmi nízké úrovni. Postupně by ale během několika měsíců měla začít růst na zhruba 0,6 procenta.

Mise se koná každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států MMF. V jejím závěru tým MMF vždy zpracuje stručnou zprávu, která je prezentována na tiskové konferenci, jež misi uzavírá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků