Hlavní obsah

Češi budou platit novými dvoutisícovkami

Česká národní banka vydá 2. července do oběhu novou bankovku v hodnotě 2000 korun, která oproti starším vzorům obsahuje více ochranných prvků a bude ji tak těžší padělat. Důvodem je zastaralost původních verzí bankovky, které ovšem nadále zůstávají v platnosti. Změny chystá centrální banka i u dalších bankovek, ovšem ne již v letošním roce.

Češi budou platit novými dvoutisícovkami

"První úpravy dvoutisícové bankovky byly provedeny u vzoru 1999. Od té doby uplynulo již osm let, což je doba, po jejímž uplynutí většina centrálních bank považuje za žádoucí ochranu proti padělání bankovek zkvalitnit," uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

V platnosti však zůstávají i předchozí vzory 2000korunové bankovky z roku 1996 a 1999. Platné jsou také všechny stávající ostatní bankovky v oběhu, kromě vzorů z roku 1993, které nebyly vybaveny ornamentem. S životností nové dvoutisícové bankovky se počítá na pět až deset let, a proto není ani zbytečné připravovat nové vzory bankovek v době, kdy se během několika let očekává přechod na jednotnou evropskou měnu - euro. Podle odhadů by se tak mělo totiž stát nejdříve v roce 2012.

Další změny by se měly dotknout i bankovek menší hodnoty než 2000 korun. Měnit se ale zcela určitě nebudou 20korunové a 50korunové bankovky, které jsou postupně nahrazovány mincemi. Změnami zatím neprojde úpravou ani 5000korunová bankovka.

Zadržených padělků bankovek je letos méně

Podle údajů ČNB bylo zatím během letošního roku zadrženo 1500 padělaných bankovek, z toho 989 v českých korunách. Loni během prvního pololetí bylo zadrženo přes 2200 bankovek, z toho přes 1500 českých. Nejvíce se již tradičně padělají bankovky v hodnotě 500 korun a 1000 korun.

Nové ochranné prvky bankovky v hodnotě 2000 kč

Mezi nové ochranné prvky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou.

Mezi další nová zabezpečení patří označení hodnoty bankovky při průhledu proti světlu vedle vodoznaku s portrétem Emy Destinové. Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na rozdíl od předchozích vzorů bankovky dvoubarevný a jeho pravá strana má tvar vlnovky. Jedná se také o bankovky, které budou jako první nést podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že Česká národní banka vydává a bude do oběhu vydávat pouze pravé bankovky. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků ČNB nezveřejňuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků