Hlavní obsah
Šéf Liberty House Sanjeev Gupta Foto: Russell Cheyne, Reuters

Babiš: Kupec ostravské huti se nejeví úplně důvěryhodně

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu před poslanci uvedl, že kupec ostravské huti ArcelorMittal se nejeví úplně důvěryhodně. Několik evropských oceláren firmy ArcelorMittal včetně ostravské kupuje britská společnost Liberty House. Pokud by se huť prodávala samostatně, stát by o ni měl podle Babiše zájem.

Šéf Liberty House Sanjeev Gupta Foto: Russell Cheyne, Reuters
Babiš: Kupec ostravské huti se nejeví úplně důvěryhodně

Evropská komise nedávno uvedla, že Liberty House je vhodným zájemcem a může ocelárny převzít. Rozhodnutí Bruselu podle Babiše vláda ještě nedostala, až se tak stane, bude s právníky řešit, jak se k němu postaví.

„Společnost se nám nezdá úplně důvěryhodná,“ řekl ve Sněmovně Babiš. Vláda má podle něho zájem na zachování výroby, pracovních míst a investic do ekologie. Upozornil, že Arcelor Mittal je strategická firma v rámci kraje. Podle Babiše je škoda, že dosavadní majitel investoval hlavně v Polsku.

Premiér Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny

Foto: Jan Handrejch, Právo

Huť by nyní měla získat majitele, který do ní bude investovat, zachová zaměstnanost a bude expandovat. „V této chvíli o tom nejsme přesvědčeni,“ podotkl ministerský předseda. Dodal, že vláda chce na prodej dohlédnout a do jednání zapojí i odboráře.

Liberty ve středu uvedla, že s premiérem i odbory už měli její zástupci několik společných setkání. „Těší nás, že všechny zúčastněné strany v České republice mají zájem na zajištění budoucnosti ArcelorMittal Ostrava. Zároveň jsme dlouhodobě v přímém kontaktu s odbory, premiérem Andrejem Babišem, ostravským primátorem a hejtmanem Moravskoslezského kraje, ale i dalšími zainteresovanými subjekty. Již jsme ale dokázali, že jsme více než schopní naše hutě a další podniky po celém světě rozvíjet a investovat do nich," uvedla firma.

Zaorálek upozornil na dluhy podnikatele

Podle premiéra je škoda, že ArcelorMittal prodává ostravskou huť v balíku spolu s dalšími ocelárnami. Kdyby se prodávala samostatně, tak by se podle něj o koupi ucházela státní firma Prisko, která v roce 2017 koupila doly OKD.

V diskusi, která skončila bez unesení, vystupovali především moravskoslezští poslanci. Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že kladné rozhodnutí Evropské komise ho trochu udivilo. Poukazoval na zahraniční články o britském podnikateli s indickými kořeny Sanjeevu Guptovi a globální skupině GFG Alliance, do níž Liberty House patří. „O jeho dluzích se píše všude,“ řekl Zaorálek. Podotkl, že nerozumí tomu, jaká hra se v evropském ocelářství hraje.

„Budu rád, když nový nabyvatel bude jasně deklarovat své záměry,“ řekl Leo Luzar (KSČM), jenž diskusi inicioval. Podobně jako Zaorálek se obává toho, aby nový vlastník huť nekoupil na dluh a „nevysál“ ji. Pavla Golasowská (KDU-ČSL) žádala premiéra a vládu, aby pamatovali na budoucnost zaměstnanců a strategický rozvoj podniku. Podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) vláda dělá maximum možného. „Situace není úplně v našich rukou,“ poznamenal.

Nová svodidla mají vydržet dvakrát déle než ta současná.

Foto: Denisa Telaříková, Právo

Prodej několika hutí je podmínkou, kterou Evropská komise loni v květnu dala společnosti ArcelorMittal v souvislosti s akvizicí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Kromě ostravské huti tak skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala prodává ocelárnu v rumunském Galati a podniky v Itálii, Belgii, Lucembursku a Severní Makedonii.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je například největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. V roce 2017 firma dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun. I s dceřinými společnostmi má asi 6500 zaměstnanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků