Hlavní obsah

Amerika se probudila z noční můry, akcie posílily nejvíce od roku 1933

Americké akciové trhy v pondělí reagovaly na záchranný plán a posílily za den o 11 procent. To je nejvyšší nárůst od roku 1933. Dow Jonesův index se zvýšil o 936,42 bodu, tedy o 11,08 procenta, na 9387,61 bodu, což je dokonce nejvíce v historii. Raketový start zažila i Asie. Japonský index Nikkei posílil o 14 procent, což je nejvíce od vzniku burzy před 60 lety.

Amerika se probudila z noční můry, akcie posílily nejvíce od roku 1933

"Klíčovým problémem trhu byl nedostatek důvěry. Nejnovější úsilí vlád a centrálních bank o zmírnění úvěrových problémů bylo pro důvěru velmi příznivé," řekl analytik Subodh Kumar ze společnosti Subodh Kumar & Associates.

Banky přestaly mít strach a začínají si opět půjčovat peníze. Investoři po schválení plánů začaly ve své akcie více věřit.

Investiční banka Morgan Stanley si připsala 87 procent poté, co v ní největší japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) koupila více než pětinový podíl za devět miliard dolarů (163,5 miliardy Kč).

Banka Wachovia posílila o 13,6 procenta, protože americké úřady schválily její převzetí rivalem Wells Fargo & Co.

Kromě USA, které do sektoru dají 700 miliard dolarů, chodí zprávy o pomoci i z evropských zemí. Ty souhrnně Spojené státy dokonce trumfnou. Jen Francie chce finančním institucím dát 320 miliard eur, Německo navrhuje dokonce 500 miliard eur.

Navíc v úterý by Spojené státy měly oznámit, že chtějí vynaložit dalších 250 miliard dolarů, které by měly posílit bankovní sektor.

Přehled vybraných událostí současné finanční krize:
7. záříVe Spojených státech se dostaly do problémů bankovní kolosy Fannie Mae a Freddie Mac. Pomoci musel stát
9. záříCena ropy kvůli tomu poprvé za pět měsíců spadla pod 100 dolarů za barel
15. záříZkrachoval další bankovní gigant Lehman Brothers
17. záříZestátněna byla největší světová pojišťovna AIG
25. záříDalší americká banka byla zestátněna, tentokrát Washington Mutual
28. záříFinančí krize dobývá první finanční ústavy v Evropě. Belgická banka Fortis byla zestátněna
29. záříZnárodněna byla britská banka Bradford and Bingley. Do problémů se dostává americká Wachovia
30. záříS problémy se potýká další belgická banka, tentokrát Dexia
3. říjnaSpojené státy schválily plán na záchranu tamní ekonomiky. Vláda chce do finančního systému nalít až 700 miliard dolarů
4. říjnaNěmecká banka Hypo Real Estat oznamuje, že bojuje o přežití
5. říjnaNěmecko se zaručilo za veškeré bankovní vklady
6. října.Dánsko se také zaručilo za bankovní vklady. Pražská burza zažívá nejhorší pád v historii
7. říjnaIsland se dostal do finanční tíže. Musel znárodnit druhou a třetí největší banku
8. říjnaŠest světových centrálních bank, včetně FEDu a Bank of England, snižují hlavní úrokové sazby o půl procentního bodu. Britská vláda poskytuje největším ústavům v zemi 50 mld. liber. Slovenská vláda se zaručila za veškeré bankovní vklady.

Asie roste druhým dnem po sobě

Již v pondělí výrazně rostly akcie V Asii a Evropě. Kolečko úspěchu se nyní z Ameriky opět přesouvá na asijský kontinent. Japonský index Nikkei totiž v úterý dopoledne posílil nejvíce ve své 60leté historii, a to o více než 14 procent.

Problematický Island

Zřejmě nejvíce na krizi doplatí země s 300 000 obyvateli - Island. Tam musel stát převzít tři banky, zastavit obchodování na burze. Tamní měna navíc prudce ztrácí na hodnotě a země nemá šanci kurz ochránit.

Podle informací z mezinárodního měnového fondu požádala o pomoc. Ve středu mají představitelé Islandu jednat v Rusku o poskytnutí půjčky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků