Hlavní obsah

Dánsko ručí za bankovní vklady, Rakousko se k tomu chystá. Česko ne

Dánská vláda se v pondělí zaručila za všechny bankovní vklady ve státě. Zároveň se s bankami dohodla na založení fondu s 35 miliardami dánských korun (116,5 miliardy Kč) na převzetí postižených finančních institucí. K podobnému kroku zřejmě přistoupí i Rakousko. V neděli totiž dalo záruky lidem Německo a rakouské banky se bojí, aby jim klienti neutekli k německým ústavům.

Dánsko ručí za bankovní vklady, Rakousko se k tomu chystá. Česko ne

Německo bude vklady garantovat bez ohledu na jejich výši. Rakouská vláda schválí podobný krok zřejmě ve středu.

Zároveň rakouský ministr financí, který se v minulosti opakovaně vyslovil proti podobným opatřením, vyzval Evropskou unii, aby přijala jednotný postup v této otázce. Zemi se nelíbí, že byla ke garancím de facto donucena opatřením sousední země. V Rakousku vklady nejsou ohroženy, podle ministra jde pouze o psychologický krok k uklidnění veřejnosti.

Podobné rozladění vyvolaly záruky Irska. Nelíbí se hlavně Velké Británii.

Zaručuje se i Dánsko

Záruky na jakýkoliv vklad dá lidem i Dánsko. Doposud tam byla záruka pouze do 300 000 dánských korun. Kromě toho vznikne fond, který by případné krizí postižené instituce odkoupil. Dánský kabinet to sám dělat nechce, uvedla ministryně pro hospodářské záležitosti Lene Espersenová. Jako první ponesou podle ní ztrátu akcionáři.

Ministryně dodala, že se dohoda o fondu může za dva roky prodloužit, pokud to bude nezbytné. "Finanční krize způsobila, že si banky v Dánsku a v zahraničí nepůjčují vzájemně peníze, což reálnou ekonomickou situaci v Dánsku neodráží," dodal ministr financí Lars Lökke Rasmussen. Uzavřená dohoda podle něj zajistí, aby finanční trh zase fungoval dobře.

Česko za vklady ručit nebude

Ministerstvo financí České republiky v pondělí opět potvrdilo, že o podobném kroku jako v Německu a Dánsku neuvažuje. A to ani v souvislosti se světovou finanční krizí, ani kvůli posilování koruny. Není k tomu důvod, sdělil na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Od roku 2001 jsou bankovní vklady podle zákona o bankách pojištěny do výše 25 000 eur.

Záruka byla podle Jakoba stanovena úmyslně v eurech, aby nebyla ovlivňována kursovými vlivy. "Je fér, aby do okamžiku vstupu do eurozóny se na kursových rizicích podíleli všichni stejnou měrou: exportéři, veřejná sféra i bankovní klienti," uvedl.

Kvůli posilování koruny se ovšem v korunách pojištění vkladů snižuje. Jak upozornil analytik společnosti Citco-Finanční trhy Jiří Šimek, začátkem roku 2002 tento limit v korunách činil při kurzu 32 korun za euro 800 000. Před rokem se kurz koruny pohyboval kolem 27,60 Kč/EUR a činil tak maximálně 700 000 korun. "Nyní při kurzu 24,80 Kč/EUR je tak tento limit v korunách pouze 620 000 korun, to znamená, že je o 15 procent menší," upozornil s tím, že do tohoto výpočtu není ani zahrnuta inflace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků