Hlavní obsah

Americká vláda převzala problémovou AIG a poskytne jí 85 miliard dolarů

Americké vláda odvrátila hrozící finanční zmatek, který by způsobil pád obří pojišťovny a zajišťovny AIG. Ta několik dní marně hledala kapitál. Americká centrální banka oznámila, že jí poskytne úvěr 85 miliard dolarů (asi 1,4 biliónu korun), i když pomoc dosud odmítala. Za pomoc získá stát ve firmě 80procentní podíl.

Americká vláda převzala problémovou AIG a poskytne jí 85 miliard dolarů

"Centrální banka rozhodla, že za nynějších podmínek by pád pojišťovny AIG dál zhoršil situaci na finančních trzích a způsobil prudký růst úvěrových nákladů," oznámil Fed.

Zpráva uklidnila finanční trhy. Pád pojišťovny, která působí po celém světě a pojišťuje i velké banky, by podle analytiků znamenal obrovské problémy.

Americká centrální banka oznámila, že její krok plně podporuje ministerstvo financí. Dohoda údajně obsahuje i podmínky, které "chrání zájmy vlády daňových poplatníků."

Vláda v neděli odmítla pomoci čtvrté největší bance v zemi Lehman Brothers, která poté vyhlásila bankrot. AIG měla stejné problémy a investoři se jejích akcií začali zbavovat. Jedna akcie klesla z ceny 17 dolarů až na dva dolary.

Centrální banka v úterý také rozhodovala o základní úrokové míře. Rozhodla se, že ji nechá na nízké hranici dvou procent. Někteří analytici předpokládali, že banka proti krizi zasáhne spíše dalším snížením sazeb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků