Hlavní obsah
Airbus A220-300 Foto: Regis Duvignau, Reuters

Airbus se propadl do hluboké ztráty

Evropský výrobce letadel Airbus se v loňském roce propadl do čisté ztráty 1,4 miliardy eur (34,8 miliardy korun) z předchozího zisku 3,1 miliardy eur (77 miliard korun) v roce 2018. Ve čtvrtek to uvedl server listu Financial Times.

Airbus A220-300 Foto: Regis Duvignau, Reuters
Airbus se propadl do hluboké ztráty

Větší část ztráty tvoří pokuta 1,2 miliardy eur (29,8 miliardy korun) kvůli problémovému programu vojenského transportéru A400m.

Tím však problémy Airbusu zdaleka nekončí. Teprve nedávno se společnost dohodla s britskými, francouzskými a americkými úřady na tom, že za urovnání obvinění z korupce zaplatí celkem 3,6 miliardy eur (téměř 91 miliard korun).

Všechny tyto potíže vedou k tomu, že Airbus letos zpomalí růst dodávek komerčních letadel. Společnost uvedla, že v roce 2020 dodá 880 komerčních letounů. To je o dvě procenta více než v loňském roce, kdy dodala 863 komerčních letadel. Tehdy šlo o osmiprocentní meziroční nárůst.

Ve ztrátě i americký konkurent Boeing

Evropský Airbus dlouhodobě soupeří s americkým konkurentem Boeing. Jde o dva největší výrobce letadel na světě. Boeing v poslední době zaměstnávají problémy s modelem 737 MAX. Ten byl v loňském roce po dvou haváriích vyřazen z provozu.

Potíže s tímto modelem podle listu Financial Times přišly Boeing na 18,6 miliardy dolarů (426 miliard korun). I americký výrobce se tak v loňském roce propadl do ztráty 636 milionů dolarů (14,54 miliardy korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků