Koruna v pátek ráno dočasně posílila až na 24,496 Kč/EUR. Vůči dolaru se pohybovala pod hladinou 21,80 koruny za dolar.

„Česká koruna je na vzestupné dráze, a to zvlášť na frontě s dolarem, vůči kterému posílila od začátku týdne o skoro dvě procenta,” upozornil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Podle něj korunu hlavně na frontě s eurem povzbudil guvernér ČNB Jiří Rusnok, který v tomto týdnu hovořil o možnosti dvojitého růstu sazeb v tomto roce.

V příštích měsících očekáváme další posílení, ale již mírnějším tempemekonom KB Jakub Matějů

„Za druhé koruně pomohlo uklidnění nálady na rozvíjejících se trzích, které současně oslabilo dolar, tj. pomohlo koruně na frontě s dolarem dvojnásob. Rozvíjející se trhy reagovaly na odvážný krok turecké centrální banky - ta přes silný odpor prezidenta Erdogana konečně přistoupila k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb a zpevnila liru o více než pět procent,” dodal ekonom. [celá zpráva]

Za třetí faktor považuje prohlášení Evropské centrální banky, která hodlá omezit pumpování peněz do ekonomiky. Dolar bezprostředně potom na frontě s eurem ztratil necelé procento.

Nejistota trvá

Podobné důvody pro posílení koruny zmiňuje i Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. „Další zisky koruny vůči euru hlouběji pod hladinu 25,50 jsou podle mě v dalších týdnech pravděpodobnější variantou,” řekl Novinkám.

Vývoj kurzu dolaru

Vývoj kurzu dolaru

FOTO: Martin Havelka, Novinky

Před prázdninami analytici očekávali posilování koruny až pod 25 korun za euro, situace na trhu se ale změnila. Investoři více nakupovali dolar a zbavovali se měn tzv. nových trhů jako je Polsko, Maďarsko i Česko. Nyní se situace pro korunu zlepšila, vyhráno ale nemá.

„V příštích měsících očekáváme další posílení, ale již mírnějším tempem. Koruna totiž zůstane zranitelná vůči vnějším nejistotám, k nimž patří vedle obchodních válek i politická situace v Itálii, která se zdaleka nezdá být vyřešená,” komentoval pro Novinky ekonom Komerční banky Jakub Matějů.