Hlavní obsah

Turci vydali povolení na první jadernou elektrárnu. Postaví ji Rusové

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

První jaderná elektrárna v Turecku získala počáteční stavební povolení a úplné povolení by měla získat v první polovině příštího roku. Uvedla to v pátek turecká divize ruského Rosatomu, která má elektrárnu postavit. Projekt nezmařilo ani sestřelení ruského bombardéru Tureckem v roce 2015.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Elektrárna v Akkuyu, jejíž výstavba má stát 20 miliard USD (435,7 miliardy Kč), měla původně začít vyrábět elektřinu do roku 2020. Nyní se však očekává, že první blok elektrárny spustí výrobu nejdříve za sedm let od zahájení výstavby.

Turecko a Rusko podepsaly mezivládní dohodu o projektu v roce 2010. Projekt má však zpoždění kvůli technickým problémům a zhoršení vztahů mezi zeměmi poté, co Turecko koncem roku 2015 sestřelilo nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér zapojený do operací v Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se později v dopisu svému protějšku Vladimiru Putinovi omluvil. [celá zpráva]

Elektrárna v jižním Turecku by měla uspokojit poptávku po elektřině v zemi ze šesti až sedmi procent. Celkem má mít elektrárna čtyři reaktory o výkonu 1200 megawattů.

Společnost Rosatom minulý měsíc uvedla, že chce zahájit práce na elektrárně do konce března, napsala agentura Reuters.

Turecko naprostou většinu své spotřeby energie dováží, což pro ně znamená roční náklady zhruba 50 miliard dolarů. V roce 2014 podepsala Ankara dohodu o výstavbě druhé jaderné elektrárny s konsorciem japonských společností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francouzskou GDF Suez. Předloni vláda zahájila jednání o výstavbě třetí jaderné elektrárny s americkou společností Westinghouse, osud projektu je ale nejistý, protože Westinghouse letos vyhlásil bankrot.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám