„Vycházím z toho, že pan Trump není imunní vůči radám, ale že sleduje, co mu jeho poradkyně a poradci sdělují. Nejde tedy, jak věřím, jen o Trumpa samotného,“ uvedla Zypriesová.

Americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil německé automobilce BMW uvalením 35procentního dovozního cla na automobily dovážené do USA z Mexika. „Tím říkám, že musí postavit továrnu v USA – bude to pro ně mnohem lepší a bude to lepší i pro naše úsilí,” řekl americký prezident. [celá zpráva]

Nebylo by to poprvé, co pan Trump u soudu pohořelBrigitte Zypriesová, ministryně hospodářství SRN

Podle Zypriesové se nad obchodními vztahy mezi Německem a USA v tuto chvíli přesto vznáší nejistota.

Pokud by USA skutečně skutečně zavedly penalizační dovozní daň, kterou Donald Trump vyhrožoval i německým automobilkám, musela by podle ministryně její země jednat, byť by to nebylo jednoduché.

Nejjednodušší by prý bylo Američany žalovat u Světové obchodní organizace (WTO), kde by podle Zypriesové mělo Německo velkou šanci uspět. „Protože ve smlouvách WTO je jasně uvedeno, že dovoz automobilů nesmíte zdanit více než 2,5 procenta,“ prohlásila ministryně.

„Nebylo by to poprvé, co pan Trump u soudu pohořel,“ rýpla si do amerického prezidenta.

Protekcionismus, ochranářství

Protekcionismus (nebo také ochranářství) je termín, který popisuje upřednostňování a ochranu domácích výrobků, služeb a pracovníků před zahraniční konkurencí.

Obvykle nepoškozuje jen dovážející zemi, ale i stranu, která cla uvalila. Opatření totiž vedou k vyšším cenám zboží i služeb a zpomalují hospodářský růst.