Americká lehká ropa WTI v pátek zdražila na 48,75 dolaru za barel.

Ceny ropy na začátku měsíce klesly až ke 40 dolarům za barel, pak se ale vrátily k růstu, který v posledních dnech akceleroval. Trh oživuje od chvíle, kdy saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou v rámci zářijového neoficiálního zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen.

Analytici nicméně varují, že růst z posledních dnů je příliš výrazný. Zůstávají vesměs skeptičtí a nevěří, že jednání mezi kartelem OPEC a dalšími předními producenty o omezení nadprodukce povede ke snížení dodávek na trh. Saúdská Arábie dokonce naznačila, že tento měsíc možná zvýší těžbu na nový rekord.

Zdražení pocítí i čeští motoristé

"Někteří se domnívají, nebo přesněji doufají, že OPEC může přijít s plánem na podporu cen na neoficiálním zasedání, které se bude konat příští měsíc. My ale pochybujeme, že se tak stane," řekl agentuře Reuters analytik Forex.com Fawad Razaqzada.

V uplynulém týdnu benzín a nafta v Česku dál zlevnily,  s určitým zpožděním by se ale měl růst cen ropy projevit.

"V nejbližším týdnu očekáváme u čerpacích stanic postupně obnovení růstu cen pohonných hmot. Do konce srpna by benzín i nafta mohly zdražit až o 60 haléřů na litr," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.