Kontroly v prodejnách klenotů v Karlových Varech proběhly letos v dubnu. Obchody, kde existovalo podezření, předem vytipovali odborníci z Celně-technické laboratoře Generálního ředitelství cel, kteří poté provedli laboratorní expertízu.

„Detailní znalecké posouzení kamenů ve špercích odborníky v laboratoři potvrdilo prvotní podezření – pět ze sedmi zkoumaných výrobků neodpovídá jakostí tomu, co prodávající při nabídce těchto šperků deklaroval, a dva výrobky se ještě ověřují,“ uvedl mluvčí.

Stříbrný prsten s jedním světle modrým průsvitným kamenem, který byl prodávajícím deklarován jak ústně, tak i na garančním listu jako chalcedon. Rozborem bylo zjištěno, že kámen je z olovnatého skla.

Místo chalcedonu bylo v prstenu olovnaté sklo

FOTO: ČOI

Například stříbrný prsten s jedním světle modrým průsvitným kamenem byl prodávajícím deklarován jak ústně, tak i na garančním listu jako chalcedon. Rozborem však bylo zjištěno, že „kámen” je z olovnatého skla.

Ze skla byla i souprava stříbrného pozlaceného prstenu a náušnic s fialovými a světle růžovými průsvitnými kameny deklarovanými jako syntetický ametyst.

Stříbrný přívěsek se čtyřmi fialovými kameny, které byly deklarovány jako ametysty, byl ve skutečnosti osazený syntetickými kameny kubické zirkonie.

Zákazníci přišli o tisíce korun

Prodejce si při prodeji jednoho šperku s falešným kamenem snadno přijde na tisíce korun.

„Originální kameny stojí tisíce až desítky tisíc korun, podle velikosti šperku. Syntetické náhražky mají hodnotu stovek až tisíce korun, u skla to jsou jen koruny až desetikoruny,” řekl Novinkám Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni, který se na kontrolách podílel.

Naposledy odhalené šperky s falšovanými kameny se podle něj prodávaly většinou v ceně do deseti tisíc korun.

„Vzhledem k závažnosti zjištěných skutečností čeká prodávající ve všech případech správní řízení. Alarmující zjištění v těchto případech je, že v několika z nich se opakovaně jednalo o stejné podnikatelské subjekty, které byly za tyto delikty již v minulosti pokutovány,“ dodal Fröhlich.