"Dnes schválená státní energetická koncepce znamená další krok k nízkouhlíkové energetice. Hlavním zdroji výroby energie u nás budou jádro a obnovitelné a druhotné zdroje," uvedl premiér.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Koncepce obsahovala šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, který předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se již dříve nechal slyšet, že stát nechce "plynovou variantu", tedy přechod primárně na plynové elektrárny.

Babiš: Zaspali jsme

„Do jaderných bloků se mělo investovat dávno. Jádro je základ a zaspali jsme dobu. Je jasné, že musíme postavit blok v Dukovanech a následně v Temelíně. Budeme o tom debatovat na začátku června,“ řekl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

O koncepci jedná vláda s přestávkami od prosince, kdy podle některých ministrů ještě dostatečně neřešila otázku zachování či prolomení takzvaných těžebních limitů v Ústeckém kraji. Ministerstvo průmyslu následně v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit.

V současné době si ministerstvo nechává zpracovat nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí.