Sobotka si před novináři postěžoval, že Babiš v úterý na vládě přednesl návrh rozpočtu na příští rok, který prý počítá se zmrazením platů státních zaměstnanců.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

S tím ale ČSSD v čele s premiérem nesouhlasí, chtějí v rozpočtu zohlednit například valorizaci penzí, zvýšení mezd zaměstnanců ve veřejném sektoru nebo plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce.

"Ministerstvo financí ten návrh připravilo bez konzultace s ostatními koaličními stranami. Myslím si, že je v zájmu ministra financí, aby pro svůj rozpočet získal podporu ve vládě," poznamenal ve středu Sobotka.

A v minisporu uspěl. Ministr financí krátce na to uvedl, že bude prosazovat růst mezd ve veřejném sektoru. „Tři procenta růstu objemu platu státních zaměstnanců (z toho navýšení tarifu o 1,5 procenta), u státních úředníků navýšen objem platu o další dvě procenta,“ napsal ministr Novinkám v SMS zprávě.

Ještě dopoledne přitom důrazně hájil svůj rozpočet s deficitem 70 miliard korun. "Nelíbí se jim ten deficit. Tam byly návrhy, abychom šli na deficit 85 miliard," uvedl ministr financí k úternímu jednání koaliční rady. "Myslím, že ten rozpočet je postaven racionálně. Problém je, že ministerstva nechtějí šetřit," poznamenal.