Pozemky podle developerů prodraží změna zákona o DPH, která měla původně platit již od letošního ledna, na návrh Senátu však poslanci její platnost posunuli na začátek roku 2016.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„V současné době pozemek, k jehož hranici jsou přivedeny inženýrské sítě, zatížený DPH není. V okamžiku, kdy začne platit upřesněná definice, zatížený bude,“ řekl Novinkám ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec. V důsledku nového zdanění podle něj zdraží průměrná parcela pro výstavbu rodinného domu v Praze o rozloze 800 metrů čtverečních zhruba o milión korun.

Stavební pozemek nebyl a není nikdy od daně osvobozen a vždy podléhal, nadále podléhá a bude podléhat základní sazbě DPH (21 procent)Michaela Tesařová, mluvčí ministerstva financí

„Politici před volbami slibovali, že nebudou zvyšovat daně, ale v tomto případě je zvyšují. Protože je nepopulární říkat, že se daně zvyšují, tvrdí, že jde jen o upřesnění,“ tvrdí Korec.

Opatření nebude vadit developerům, kteří na pozemku stavějí byty, pokud jsou sami plátci DPH. Ale zásadně to bude vadit kupujícím, kteří nejsou plátci DPH, protože si zaplacenou daň neodečtou.

„Pokud by na dosud nezastavěném pozemku byla realizována stavba pro bydlení, byla by DPH zvýšena na 15 procent. Vzhledem k tomu, že při koupi parcely není jisté, zda bude realizována stavba pro bydlení, nebo třeba pro sídlo firmy nebo kanceláře, budeme nuceni účtovat DPH ve výši 21 procent,“ dodává šéf Ekospolu.

Ministerstvo: Platit se má už teď

Podle ministerstva financí o žádnou novou daň na pozemky nejde, jenom upřesnilo definici, aby se neobcházela již platná pravidla. Z těchto pozemků se podle něj má platit DPH už nyní.

„Zákon je schválen a úprava začne platit s účinností od 1. 1. 2016. Nejedná se o žádné zvýšení daně u pozemků. V novele zákona o DPH je jen výslovně uvedena definice stavebního pozemku, která se ve zákoně dovozuje z kontextu jiných ustanovení. Cílem je, aby byl přesněji naplněn cíl směrnice, a tedy i zákona o DPH, a odstraněny možné nejasnosti i prostor pro obcházení zákona,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva financí Michaela Tesařová. Výjimkou jsou podle ní pouze například louky a pole.

„Stavební pozemek nebyl a není nikdy od daně osvobozen a vždy podléhal, nadále podléhá a bude podléhat základní sazbě DPH (21 procent),“ dodala mluvčí.

Sítě přivádíme na okraj parcely tak, aby do parcely nezasahovaly. Pokud by například kanalizace byla umístěna tři metry do pozemku, podléhala by celá parcela již dnes zdanění DPHEvžen Korec, ředitel společnosti Ekospol

Stejně tak se na webu ministerstva již loni na podzim, když se poprvé o věci diskutovalo, vymezila náměstkyně ministra financí pro daně Simona Hornochová v textu s titulkem Žádná nová daň na parcely.

„Pokud do současnosti docházelo u některých developerů k prodeji pozemků bez daně, i když bylo zřejmé, že na tomto pozemku bude zhotovena stavba, a to i tím způsobem, že inženýrské sítě byly přivedeny na hranici pozemku (...), takové jednání mohlo být posouzeno jako zneužití práva s cílem obcházení povinnosti přiznat daň. I za současné právní úpravy by byl takový postup finančním úřadem napaden,“ uvedla Hornochová.

Podle šéfa Ekospolu je přitom toto běžná praxe, kterou i kvůli zmíněné reakci náměstkyně konzultovali s významnými účetními firmami, které provádějí daňové poradenství.

„Sítě přivádíme na okraj parcely, tak aby do parcely nezasahovaly. Pokud by například kanalizace byla umístěna tři metry do pozemku, podléhala by celá parcela již dnes zdanění DPH, “ říká Korec.

Sporné kvůli Bruselu

Generální finanční ředitelství, které má výběr daní na starost, na dotaz Novinek nepotvrdilo, že by uvedenou praxi nějak postihovalo či někomu daň doměřovalo.

„Nyní platí, že je-li prodáván pozemek bez sítě, bez jiné stavby pevně spojené se zemí a bez stavebního povolení, je prodej osvobozen od daně,“ uvedla mluvčí ředitelství Petra Petlachová.

Zavedená praxe je nicméně podle Tomáše Brandejse, senior konzultanta v daňovém oddělení Deloitte, sporná kvůli pravidlům Bruselu.

„V informaci finančního ředitelství je uvedeno, že převod prázdného pozemku, k jehož hranici (tedy nikoli na něj) jsou přivedeny inženýrské sítě, je osvobozen od DPH. Toto odpovídá i praxi. Je diskutabilní, do jaké míry lze tento názor akceptovat, pokud se přihlédne k pravidlům daným EU směrnicí o DPH,“ řekl Novinkám Brandejs.