WTI ztratila pět dolarů, když se cena ustálila na 50,29, ale chvíli byla i na 49,95 dolarech za barel, uvedl Reuters. O šest procent klesla i cena severomořské ropy Brent na 53 dolary za barel, což je nejméně od května 2009.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Investoři se obávají, že by cena mohla dále padat kvůli přebytku ropy na trhu a nízké poptávce. Na maximu je export ropy z Iráku, jenž je nejvyšší od roku 1980, činí 2,94 miliónu barelů denně, přičemž plánuje růst na 3,3 milióny, i z Ruska, odkud proudilo 10,58 miliónu barelů denně. Neprojevil se tak pokles těžby v Libyi.

K propadu ceny přispělo rozšiřování technologie frakování z břidlic v USA i pokles poptávky po ropě v Evropě a v Číně. Kartel OPEC se přitom rozhodl neomezit těžbu. Na to nyní doplácejí akcie těžařských firem, které v posledních měsících ztrácejí na hodnotě.

Benzín atakuje 30 korun 

Kvůli pádu cen ropy klesají v posledních měsících i ceny pohonných hmot. V České republice je na začátku ledna průměrná cena 31,07 korun za litr Naturalu 95. Loni ve stejném období to bylo přes 36 korun. [celá zpráva]