Dohoda EU a Číny řeší obavy Bruselu ze státních subvencí pro čínské vývozce síťových zařízení, uvedl De Gucht.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Díky dohodě se zmírňuje obchodní napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi a Peking doufá, že se tím otevírá cesta k jednáním o budoucí zóně volného obchodu, uvedla agentura Reuters.

Huawei dobývá evropské sítě

Spor se týká dovozu v hodnotě kolem jedné miliardy eur (27,5 miliardy korun). Podle dokumentů EU se podíl společnosti Huawei na evropském trhu zařízení pro telekomunikační sítě zvýšil z 2,5 procenta v roce 2006 na nynějších 25 procent.

Ceny čínských výrobců jsou zhruba 18 procent pod úrovní evropských konkurentů, tedy švédské společnosti Ericsson, finské Nokia Networks a francouzské Alcatel-Lucent.

Zdroje agentury Reuters počátkem října sdělily, že Peking slíbil omezit pro obě firmy exportní úvěry. Obě strany se údajně dohodly, že budou monitorovat podíl čínských firem na evropském telekomunikačním trhu a podíl evropských konkurentů na čínském trhu.