ČNB tento týden uvedla, že počet zadržených padělků se oproti loňsku zvýšil o polovinu.[celá zpráva]

„Padělky tradičně rozdělujeme podle nebezpečnosti do pěti stupňů od 1 (velmi nebezpečné) po 5 (neumělé). Za "prakticky nerozpoznatelné pro běžné lidi" lze považovat nebezpečnost 1, kterou odhalí pouze zkušený odborník,” řekla Novinkám Kateřina Bartůšková z tiskového odboru ČNB.

Padělků českých bankovek je za druhé čtvrtletí 2014 z 1222 zadržených kusů evidováno 942 ve stupni 4, 181 ve stupni 5 a 99 ve stupních 2 a 3. Stupeň 1 se u českých bankovek nikdy nevyskytl.

„Z toho je zřejmé, že padělky českých bankovek patří k nejméně nebezpečným. Zejména u hodnot 500 Kč a 1000 Kč, u nichž se vyskytují i nebezpečnější padělky, je ale třeba znát a při příjmu kontrolovat přítomnost a kvalitu ochranných prvků,” uvedla mluvčí.

Spolehlivými ochrannými prvky je zejména vodoznak, ochranný proužek a od hodnoty 500 korun opticky proměnlivá barva. Na některých padělcích jsou podle mluvčí napodobeny, ale nikdy v kvalitě blížící se originálu. Ochranných prvků na tisícikoruně je celkem osm, jejich podrobný přehled najdete zde.

Kvalitnější jsou padělky eur

U padělků eurobankovek je z 533 zadržených kusů evidováno 302 ve stupni 3, 171 ve stupni 2 a jen 60 ve stupních 4 a 5. Stupeň 1 se u eurobankovek nevyskytl. Padělky eurobankovek tedy patří k více nebezpečným, což vyplývá z mezinárodního významu této měny a zájmu mezinárodního organizovaného zločinu.

U padělků amerických dolarů je ze 183 zadržených kusů evidováno 177 ve stupni 3, 4 ve stupni 2 a po jednom ve stupních 1 a 4. Stupeň 5 se u dolarů nevyskytl.

Pro příjem zahraniční měny platí zejména obecná pravidla výměny pouze v bankovních a renomovaných mimobankovních směnárnách, nevyměňovat peníze zejména za podezřele výhodné kurzy na ulici, uzavřených společnostech a podobně.

Řiďte se hmatem

„Co se týče prvků, které padělatelé hůř zvládají, je to především hlavní tisková technika bankovek - tisk z hloubky,” upřesňuje Bartůšková. Na českých bankovkách jsou jím tištěny na lícní straně portréty, velká hodnotová čísla a nápisy. Hlubotisk je nahmatatelný, neboť jeho linky mají plastický charakter. Výška nánosu barvy způsobuje také jeho sytost a vzhledovou hloubku, na rozdíl od komerčních technik a kancelářských reprodukčních technik, které jsou ploché, barva je jakoby zapadlá do papíru. Hlubotiskem jsou tištěny pouze velmi nebezpečné padělky amerických dolarů.