Už před rokem a půl podrobně hodnotilo jihočeskou elektrárnu dvanáct expertů z osmi zemí, kteří se tehdy během tří týdnů soustředili na osm oblastí a kontrolovali organizaci a řízení, provoz, údržbu, technickou podporu, zpětnou vazbu, chemii, radiační ochranu a systém řízení havarijních stavů.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Získané informace porovnávali s kritérii MAAE. Výsledky obsahovaly jedenáct doporučení a návrhů na zlepšení, ale i šest dobrých zkušeností. Nyní se část expertů na Temelín vrátila a zhodnotí, zda přijatá opatření naplnila jejich očekávání.

Elektrárna už s předstihem vypracovala osmdesátistránkovou zprávu, kterou dva týdny před začátkem mise zaslala všem členům mise. „Ukazuje, jak jsme se s jednotlivými doporučeními vypořádali. Mise jsou o předávání zkušeností a názory expertů jsou tak pro nás cennou zpětnou vazbou. Jejich doporučení jsme průběžně zapracovávali a teď se osobně se vším seznámí,“ řekl Právu ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Připomněl, že poslední mezinárodní prověrku Temelín prodělal v loňském roce, kdy elektrárnu prověřovalo sedm odborníků v rámci mise zaměřené na oblast pojištění.