„Pracovní návrh musí ale schválit Evropská komise,“ sdělil ministr. Pracovní skupina, která vznikla ještě za minulé vlády, podá současné vládě do konce března doporučení, jak dále v případě Dolu Paskov postupovat.

Mládek se dotkl také zprávy společnosti NWR, vlastníka OKD, která nedávno oznámila, že pokud budou ceny uhlí tak nízko jako nyní, tak do 10 let radikálně sníží těžbu černého uhlí. „Pokud ty cenou zůstanou tak, jak jsou, tak je to reálné,“ připustil ministr.

Podle jeho předchůdce a současného vládního zmocněnce pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiřího Ciencialy by s nezaměstnaností mohly pomoci některé dotační programy. „Ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a oběma hejtmanstvími by mohly některé z nich být vyhlášeny ještě v průběhu tohoto pololetí,“ zmínil se Cienciala.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) zase upozornil, že oběma krajům by mohly s nezaměstnaností pomoci programy jako Panel nebo Zelená úsporám. „Přinášejí okamžitá pracovní místa při zateplování domů. A další významnou aktivitou je poptávka po asanaci starých ekologických zátěží,“ řekl.