Podle listu The Washington Post vedení města odhaduje, že tramvaje by na první lince dlouhé 3,8 kilometru mohly začít vozit cestující v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tramvaje pro Washington jsou součástí kontraktu v hodnotě 24 miliónů dolarů (nyní zhruba 482 miliónů Kč), který Inekon Group uzavřela v roce 2004. Na jeho základě dodala na přelomu let 2006 a 2007 tři vozy do Portlandu a stejný počet na podzim 2007 do Seattlu. V Portlandu i Seattlu již české tramvaje jezdí.

Vozy pro Washington byly dlouho uskladněny v České republice, ale v roce 2009 je Inekon nechal lodí přepravit do USA. Dopravní podnik ve Washingtonu za ně zaplatil deset miliónů dolarů. K testování v provozu došlo až nyní, protože se zpožďovala výstavba trati, uvedl Inekon. Podle něj stejné tramvaje Inekon 12-Trio jezdí i v Ostravě a v Olomouci.

Tramvaje budou jezdit na 60 kilometrech

The Washington Post uvedl, že nová trať vede od známého nádraží Union Station na východ k Oklahoma Avenue. V příštích letech by se měly tramvaje rozšířit i na západ města až do Georgetownu. Celkově by radnice chtěla zprovoznit ve Washingtonu osm tramvajových linek o celkové délce 60 kilometrů.

Naposledy v americkém hlavním městě tramvaje jezdily v roce 1962. Nyní se obyvatelé města přepravují vedle převládajících automobilů autobusy a metrem.
Česká soukromá společnost Inekon Group vznikla v roce 1990. Vedle výroby a dodávek kolejových vozidel a tratí firma vyváží investiční celky, například elektrárny, cementárny nebo čističky odpadních vod.