„Pravděpodobnost nezvýšení dluhového stropu stále považujeme za nízkou, ale s tím, jak se uzavření vládních úřadů protahuje, se naše obavy stupňují,“ uvedl Gurría podle agentury Reuters.

„Pokud se dluhový strop nezvýší, naše výpočty naznačují, že země OECD jako celek to srazí příští rok do recese a rozvíjející se ekonomiky zažijí prudké zpomalení růstu,“ dodal.

Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu od minulého úterý peníze na běžný provoz. Pokračování sporů by mohlo vést až k neschopnosti zvýšit takzvaný dluhový strop, takže by vládě mohly dojít již tento měsíc peníze na splácení dluhů. To by mohlo mít prostřednictvím otřesů na finančních trzích silně nepříznivé dopady na celý svět.

V ohrožení i česká ekonomika

„Pokud nebude vyřešen problém dluhového stropu USA, bude to znamenat obrovský šok pro ekonomiku USA a značnou nejistotu pro zbytek světa,“ uvedl pro Novinky ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Negativní by ovšem bylo podle Sobíška nejen naražení na dluhový strop, ale také polovičaté řešení, které by vedlo k opakování dnešní situace během několika měsíců. Jak Sobíšek připomněl, česká ekonomika by byla vzniklou situací poznamenána relativně výrazně vzhledem ke své otevřenosti.

V podobném duchu se pro Novinky vyjádřil i analytik Václav Franče z Raiffeisenbank.

„Možnost nezvýšení dluhového stropu je velmi nepravděpodobná. Reálnější je, že se nakonec republikánidemokraté dohodnou,“ sdělil Franče. Pokud by k dohodě nedošlo, následky by byly značné. Recese by se z USA rozšířila i do Evropy.