„Je velmi nepravděpodobné, že by nová vláda nějakým způsobem zhoršila ekonomickou situaci ČR. Naopak může slíznout onu pověstnou smetanu, protože hospodářská recese v ČR ve druhé polovině roku velmi pravděpodobně skončí,“ sdělil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Úřednické vlády jsou podle Nováka ustaveny jen na přechodné období do vyhlášení nových voleb a v drtivé většině nepřijímají rozhodnutí zásadnějšího charakteru. „Nepředpokládám, že by se nová úřednická vláda - vláda odborníků je jen slovíčkaření - v tomto směru nějak odlišovala,“ doplnil Novák.

Nic tragického, soudí analytik

„Není to samozřejmě dobrá zpráva, ale z hlediska toho, že letošní rozpočet by se od toho, který chtěla původní koalice v příštím roce prosadit, moc neliší, tak to nevidím jako nic tragického,“ uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka. Navíc podle něj jsou investoři v českých poměrech na politickou nejistotu zvyklí. „Takže si myslím, že nějak negativně by se stávající situace projevit neměla,“ dodal.

„Fiskální situace České republiky je naštěstí na přijatelné úrovni a není důvod se obávat rozkolísání finančních trhů, ať již bude rozpočet schválen či nikoli. Spíše jde o komplikaci pro domácí hospodářskou politiku,“ doplnil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Úřednická vláda je podle něj provizorní řešení, nicméně může prý fungovat, získá-li pro schválení klíčových zákonů podporu parlamentu. „Vzhledem k tomu, že Jiří Rusnok je respektovaný ekonom a navíc již byl ministrem financí, je pro tento úkol jedním z nejlépe připravených lidí. Bude důležité, aby Poslanecká sněmovna přistoupila ke schvalování návrhu rozpočtu připraveného úřednickým kabinetem racionálně,“ uvedl. Bylo by zbytečné rozpočet zamítnout, bude-li rozumný, dodal Marek.

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý premiérem úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka. Dosavadní koalice v reakci uvedla, že rozpočet této vlády na příští rok nepodpoří.