Data o vývoji HDP jsou poslední klíčovou statistikou, která vychází před prezidentskými volbami. V nich je stav ekonomiky jedním z hlavních témat. Američané budou vybírat prezidenta už za 11 dnů a velkou šanci na úspěch má ve volbách vyzyvatel nynějšího demokratického prezidenta Baracka Obamy republikán Mitt Romney.

Předběžná čísla o růstu HDP za třetí čtvrtletí jsou mírně lepší, než se čekalo. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že růst zrychlí na 1,9 procenta.

"Rozhodně to vypadá velmi dobře. Nahrává to jak globální ekonomice, tak té americké. A co je ještě důležitější: do budoucna by to mělo pomoci i tvorbě zisků, což by se mělo odrazit ve vyšších cenách akcií," poznamenal šéf investiční společnosti Sarhan Capital Adam Sarhan.

Plus pro Obamu, ekonomika ale roste pomalu

Zrychlení hospodářského růstu, byť jsou čísla zatím jen předběžná, může Obamovi pomoci si na poslední chvíli vylepšit image. Podle pozorovatelů je téměř jisté, že prezident nejnovější statistiku použije jako argument, že se americká ekonomika zvolna staví na nohy.

Navzdory zlepšení ale růst americké ekonomiky zůstává příliš pomalý na to, aby pomohl zlepšit situaci na trhu práce. Od začátku roku navíc ekonomika roste průměrným ročním tempem pouze 1,74 procenta, zatímco před rokem to bylo 1,8 procenta. Tento fakt zase nahrává Romneymu.

Ekonomové se většinou shodují, že pokud se má začít snižovat nezaměstnanost, musela by ekonomika růst tempem alespoň 2,5 procenta. Míra nezaměstnanosti v září sice klesla na 7,8 procenta, což bylo nejméně od začátku roku 2009, statistiku ale deformuje fakt, že část lidí už přestala práci hledat. Do budoucna bude tedy klíčové, kolik nových pracovních míst budou zaměstnavatelé vytvářet.

V rychlejším růstu největší ekonomice světa brání první pokles vývozu za více než tři roky. Investice v podnikatelské sféře se prakticky nezměnily, ať už jde o investice do výrobních prostředků, anebo do softwaru.

"Fiskální útes"

Od konce recese v období let 2007 až 2009 ekonomika čelí řadě problémů; vysokými cenami pohonných hmot počínaje a dopady dluhové krize v Evropě konče. Navíc se blíží konec roku a s ním takzvaný "fiskální útes", jak se v USA říká hrozbě rozpočtového provizoria. Ekonomika má problém dostat se s růstem nad dvě procenta a stále je v ní zhruba o 4,5 miliónu pracovních míst méně, než na začátku globální krize.

Futures na americké akcie před zveřejněním zprávy o vývoji HDP naznačovaly hluboký propad, až se trhy otevřou. Na příznivou statistiku ale zareagovaly příznivě a zhruba deset minut před začátkem obchodování téměř všechny ztráty smazaly. Dolar k japonskému jenu smazal ztráty, naopak vůči euru oslabil a dostal se na zhruba 1,2925 USD.