Zástupci Bankie, španělské centrální banky i španělské vlády odmítli informace listu komentovat. List napsal, že o citelném odlivu vkladů ve středu informoval členy správní rady Bankie její nový předseda José Ignacio Goirigolzarri. El Mundo se odvolává na zápis ze schůzky, který prý viděl.

"Není pravda, že v tuto chvíli z Bankie odtékají vklady," reagoval na zprávu náměstek ministerstva hospodářství Fernando Jiménez Latorre.

Zpráva listu svědčí o tom, že důvěra v zestátněnou banku rychle klesá. To se odráží i na burze v Madridu, kde se akcie banky obchodují. Po ranním propadu o deset procent se ztráty prohloubily a po obědě už akcie ztrácely kolem 26 procent. Propad ale dosahoval i 29 procent, kdy jedna akcie stála pouze 1,17 eura.

Španělská vláda Bankii převzala 9. května. Bankia je čtvrtou největší bankou ve Španělsku a navzdory pomoci státu se stále potýká s vysokými ztrátami. Ty většinou ještě pocházejí z roku 2008, kdy splaskla bublina na španělském realitním trhu. Bankia spravuje asi deset procent vkladů celého bankovního systému Španělska.

Pomoc Španělsku může být nad síly eurozóny

Investoři v poslední době spekulují, že Španělsko se může dostat do situace, kdy nebude mít jinou možnost, než požádat o mezinárodní finanční pomoc, jako to v posledních dvou letech učinily už tři členské země eurozóny, konkrétně Řecko, Irsko a Portugalsko. Investory k těmto úvahám vede hlavně nejistota kolem nákladů na reformu španělského bankovního systému.

Španělsko je ale mnohem větší, a pokud by potřebovalo podobnou pomoc, je otázkou, zda by se s tím eurozóna vůbec dokázala vypořádat.