Cena vanilky na trzích roste nejen kvůli chabé úrodě v zemích, které jsou jejími hlavními producenty, ale i protože někteří obchodníci kvůli vidině zdražování této voňavé komodity hromadí její zásoby. Velkoobchodní ceny během dvou měsíců stouply z 25 dolarů (asi 460 korun) za kilogram na cenu mezi 35 a 40 dolary.

Vanilka určená k použití v potravinářství se pěstuje jen v několika zemích na světě, její cenu proto snadno ovlivní slabá úroda. Největšími producenty vanilky jsou Madagaskar, Indonésie, Indie či Mexiko, kde byla sklizeň daleko horší než obvykle. V Mexiku se podle údajů analytické společnosti Mintec produkce této komodity propadla o 90 procent.

Vanilka je po šafránu druhým nejdražším kořením, protože její pěstování je velice náročné na práci. Nick Peksa ze společnosti Mintec připomněl, že při výrobě zmrzliny je nejnákladnější ingrediencí právě vanilka.

„Je proto vysoce pravděpodobné, že někteří její výrobci nebudou schopni sami zvýšené náklady pokrýt a přenesou je na spotřebitele,“ podotkl. „Cenu zmrzliny to může vyhnat směrem nahoru o deset procent,“ dodal Peksa.