Erian zmínil, že ještě před schválením druhého úvěru Řecku, bylo 60 procent všech půjček od MMF poskytnuto zemím EU, zejména Řecku, Irsku a Portugalsku. MMF přitom má 187 členů.

MMF bude nyní čelit i dalším tlakům na pomoc zemím EU. Podle analytika pro to je několik důvodů Peníze od MMF jsou levné a jejich získání navíc může přitáhnout privátní investory. Navíc jsou spojena s opatřeními, která posilují ekonomiku země.

Evropská unie však dokázala tak tlačit na MMF, že se jí dařilo získávat i půjčky, aniž by musela plnit stejně tvrdé podmínky jako jiné země. Podle něj šlo nejen o nadlimitní částky. Horší bylo, že podpůrné programy nesplňovaly tři klíčová kritéria MMF včetně zlepšení schopnosti splácet střednědobé úvěry. Ve výsledku se tak podkopává důvěryhodnost MMF.

Evropa proti zbytku světa

Podle experta z Pimco je ale velká šance, že neevropské země budou tlaku EU snadno čelit, protože zejména latinskoameričtí a asijští členové si pamatují, čím vším si lidé museli projít, než země dostala mnohem menší půjčku od MMF.

Erian navíc zmiňuje, že Evropská unie půjčky nepotřebuje, protože má sama dost vlastních prostředků. Upozorňuje, že peníze na nízký úrok mohou půjčovat země jako je Německo, nebo přímo Evropská centrální banka.

Podle něj to ale Evropa činit nechce, protože je hluboce rozdělena v pohledu na to, jak by měla fungovat eurozóna

Počáteční ekonomické, finanční a sociopolitické podmínky byly v každé členské zemi výrazně odlišné. Toto ale podle něj nemůže řešit MMF. O směřování eurozóny musejí rozhodovat sami členové eurozóny.

A právě jednotné směřování eurozóny je nejlepším základem účinnějšího eurovalu, píše se v listu Finacial Times. Dokud se země eurozóny na jednotném postupu neshodnou, mají mimoevropští členové G20 globální odpovědnost chránit MMF, aby neutrpěla další škody na důvěryhodnosti.